Zanimljivosti o Njemačkoj koje sigurno niste znali
od J.M.R / L: I. R.
Njemačka je više od standardnih klišeja
Prve su asocijacije na Njemačku: pivo, Oktoberfest, kobasice, automobili, njemačka učinkovitost, produktivnost kao i težak jezik prepun dugačkih riječi. Da, sve to možemo povezati s Njemačkom. Međutim, više od standardnih klišeja, Njemačka je zemlja poznata po brojnim dostignućima.
Evo, samo neka od njih za koje, možda, niste čuli:
- Njemački jezik nekada je bio „lingua franca“ centralne, istočne i sjeverne Europe. Danas je jezik s najvećim brojem izvornih govornika u Europi.
- Nijemci su vladali klasičnom glazbom! Nekoliko čuvenih skladatelja rođeno je na prostorima današnje Njemačke, npr. Bach, Händel, Beethoven, Schumann, Mendelssohn, Brahms, Wagner i R. Strauss.
- Neki od najvećih svjetskih filozofa bili su Nijemci: Kant, Hegel, Schopenhauer, Nietzsche, Heidegger.
- Nijemcima se pripisuje otkriće inzulina, izum klarineta, džepnog sata, kalkulatora, električne žarulje, parafina, benzinskog i dizel motora, motocikla, automobila, avionskog motora, LCD ekrana i walkmana.
- Danas ne biste pili filter kavu da nije bilo Njemice Melitte Bentz koja je 1908. g. napravila revoluciju u načinu pripremanja kave.
- U Njemačkoj postoji 1.300 pivara koji proizvode 5.000 različitih vrsta piva.
- Nijemci su drugi najveći potrošači piva u svijetu (poslije Čeha), budući da popiju u prosjeku 107 litara piva godišnje po osobi, odnosno, 0.30 litre dnevno (podatak iz 2010. godine).
- Weihenstephaner pivovara u Freisingu, u Bavarskoj, postoji još od 1040. godine, što je čini najstarijom pivovarom na svijetu.
- Fanta zapravo potječe iz Njemačke! Popularno piće Fanta nastalo je u Njemačkoj tijekom Drugog svjetskog rata kao posljedica embarga na uvoz sirupa za proizvodnju Coca-Cole. Tvornica Coca-Cole u Njemačkoj je tada odlučila napraviti domaći proizvod od onoga što im je bilo dostupno – sirutke i jabuke. Fanta je drugi najstariji proizvod kompanije Coca-Cola.
- Svake godine se u Njemačkoj pojede preko 800 milijuna currywursta. Currywurst je kobasica koja se poslužuje uz ljuti umak i jedno je od omiljenih jela brze hrane u Njemačkoj. Vjeruje se da se 7 milijuna currywursta godišnje pojede samo u Berlinu. O važnosti ovog specijaliteta brze hrane svjedoči i podatak da u Berlinu postoji i muzej posvećen currywurstu.
- U Njemačkoj postoji više od 700 parkova, akvarija, prirodnih rezervata i safari parkova, uključujući i 414 registriranih zooloških vrtova (više nego u SAD-u). Berlinski Zoologischer Garten najveći je zoološki vrt na svijetu po broju vrsta (1.500 životinjskih vrsta) i populaciji od 14.000 životinja.
- Njemačka je prva zemlja na svijetu koja je prihvatila ljetno računanje vremena, 1916. godine, za vrijeme Prvog svjetskog rata.
- Prema podatku iz 2006. godine, u Njemačkoj postoji 6.175 muzeja (do danas se broj vjerojatno povećao), što znači da Njemačka ima više muzeja nego Italija i Ujedinjeno Kraljevstvo zajedno.
- Dva najveća sata s kukavicom na svijetu nalaze se u mjestu Schonach im Schwarzwald, u okrugu Baden-Württemberg. Jedan je od njih velik skoro 5 metara i težak 150 kilograma.
- Prijestolnica Njemačke, Berlin, ima više mostova nego Venecija. U Berlinu postoji 960 mostova i 59,8 kvadratnih kilometara vodene površine koju čine brojna jezera, dok je 180 kilometara rijeka plovno.
- Berlin je 9 puta veći od Pariza.
- Prvi časopis objavljen je upravo u Njemačkoj 1663. godine i nosio je naziv Poučne mjesečne rasprave, Erbauliche Monaths Unterredungen.
- Prvi električni tramvaj bio je Gross-Lichterfelde koji je vozio 1881. godine berlinskim predgrađem Lichterfelde. Konstruirala ga je tvrtka Siemens & Halske, koja će kasnije postati dio kompanije Siemens AG.
- Njemački Autobahn najstariji je autoput na svijetu (prva dionica puta završena je 1932. godine). Autobahn je, također, i najkompleksniji/najduži budući da ima ukupnu dužinu od 12.000 kilometara u državi koja ima površinu od 357.021 km². Na njemačkim autoputovima ne postoji ograničenje brzine, po čemu se ističu kao jedini takvi u Europi.
- U Njemačkoj je nezakonito ostati bez goriva na autoputu. Štoviše, zabranjeno je bilo kakvo zaustavljanje, osim u slučaju izvanrednih situacija. Uslijed toga će pješak, koji se zatekne na autoputu, biti kažnjen budući da je i to zabranjeno.
- U njemačkom zakonu ne postoji kazna za zatvorske bjegunce jer se smatra da je sloboda osnovni ljudski instinkt.
- Njemačka je 2014. godine ukinula plaćanje školarina za fakultete smatrajući da pravo na obrazovanje ne smije ovisiti o materijalnim mogućnostima.
Njemacka je za mene naj bolja i naj kvalitetnina zemlja na svijetu,naravno također isto da najboljim automobilima na svijetu.