Povećanje doprinosa: Ovako mijenjate svoje zdravstveno osiguranje
N&P:D.A.
Zakonski zdravstveno osigurani uskoro će morati dublje posegnuti u džep. U prosjeku će se dodatni doprinos u 2025. godini, prema procjenama, povećati za 0,8 postotnih bodova. Možda bi se isplatilo prijeći na jeftinijeg pružatelja zdravstvenog osiguranja. To se mora uzeti u obzir.
Svatko tko ima zakonsko zdravstveno osiguranje sljedeće će godine vjerojatno morati platiti znatno više. Stručnjaci iz takozvane grupe procjenitelja izračunali su da će zdravstvena osiguranja povećati dodatni doprinos u prosjeku za 0,8 do 2,5 postotnih bodova, na rekordnu visinu. Uz redovnu stopu doprinosa od 14,6 posto ukupni doprinos u 2025. godini iznosio bi 17,1 posto, koji se mora platiti iz bruto plaće. Zaposlenici i poslodavci doprinose po pola.
Društva za zdravstveno osiguranje obično objavljuju svoje nove stope doprinosa neposredno prije kraja godine. Ako zatim prijeđete na jeftiniji fond zdravstvenog osiguranja, možete uštedjeti mnogo novca. Odgovori na najvažnija pitanja: Kako mogu saznati o povećanju svojih premija zdravstvenog osiguranja?
Fondovi koji povećavaju stopu doprinosa moraju o tome dopisom obavijestiti svoje osiguranike. Savezna vlada samo je privremeno suspendirala ovu obvezu do sredine 2023. godine.
Moram li određeno vrijeme ostati kod jednog zdravstvenog osiguranja?
U načelu, pacijenti sa zdravstvenim osiguranjem moraju ostati kod društva za zdravstveno osiguranje najmanje godinu dana prije nego što mogu potražiti novo društvo za zdravstveno osiguranje. Međutim, postoji jedna iznimka: ako fond poveća stopu doprinosa, osiguranici imaju posebno pravo na otkaz.
Koji rokovi vrijede za raskid ugovora?
Raskid vrijedi na kraju mjeseca, a stupa na snagu dva mjeseca kasnije. Dakle, ako ste u potrazi za novim fondom u siječnju jer je vaš stari fond povećao doprinos na prijelazu godine, možete se pridružiti novom fondu 1. travnja i eventualno platiti jeftiniji doprinos.
Koliko mogu uštedjeti promjenom zdravstvenog osiguranja?
To ovisi s jedne strane o stopi doprinosa društava za zdravstveno osiguranje, a s druge strane o vašim prihodima. Budući da se doprinosi za obvezno zdravstveno osiguranje temelje na postotku prihoda, oni koji zarađuju više mogu i više uštedjeti.
Evo primjera izračuna: ako zarađujete 4000 eura bruto mjesečno i prijeđete iz fonda sa stopom doprinosa od 16,8 posto u jeftini fond sa 15,5 posto, uštedjet ćete 52 eura mjesečno. Kao i doprinos za zdravstveno osiguranje, ušteđevina se ravnomjerno dijeli između osiguranika i poslodavca. Svaki mjesec osiguranik uštedi 26 eura.
Moram li se odjaviti iz starog zdravstvenog osiguranja?
Ne. Sve što oni osiguranici koji žele promjenu trebaju učiniti je potražiti osiguranje za koji misle da im odgovara. Jednostavno se morate registrirati kod njega. Ne više. Novo osiguranje preuzima preregistraciju.
Moram li obavijestiti poslodavca?
U principu, i poslodavac bi automatski trebao saznati za promjenu zdravstvenog osiguranja. No centri za savjetovanje potrošača preporučuju da svog poslodavca obavijestite o promjeni zdravstvenog osiguranja. Doprinos u fond odbija se od bruto plaće koju poslodavac prenosi.
Na što osim stope doprinosa treba obratiti pozornost kod svog zdravstvenog osiguranja?
Savjetovališta za potrošače preporučuju da se blagajna ne bira samo na temelju cijene. Većina naknada jednaka je za sve fondove obveznog zdravstvenog osiguranja. Ali postoje razlike, primjerice kada je riječ o dobrovoljnim naknadama za roditelje ili o naknadi troškova za profesionalno pranje zubi. Nisu sve blagajne jednako dostupne. A zahtjevi za medicinska pomagala, primjerice, moraju se podnijeti novom fondu. Savjetovališta za potrošače preporučuju da dobro razmislite o promjeni.
Mogu li zdravstvene osiguravajuće kuće povećati doprinose samo na prijelazu godine?
Ne. Promjene doprinosa moguće su i tijekom godine. Ali oni su rijetki.
Zašto se često govori o dodatnom doprinosu koji se povećava?
Zakon o socijalnom osiguranju razlikuje opću stopu doprinosa za zdravstveno osiguranje i dodatni doprinos koji svaki fond zdravstvenog osiguranja određuje za sebe. Dodatni doprinos dodaje se općoj stopi doprinosa koja trenutno iznosi 14,6 posto bruto plaće. Dodatni doprinos čini razliku u cijeni.
Može li svatko promijeniti zdravstveno osiguranje?
Svatko tko ima zakonsko zdravstveno osiguranje može izabrati bilo koji fond obveznog zdravstvenog osiguranja. Godine, prihodi ili bolesti ne igraju ulogu. Primjenjuje se tzv. ugovorna obveza: svaki fond mora prihvatiti sve koji imaju pravo na zakonsko osiguranje.
INFORMACIJA
Kako se financira zakonsko zdravstveno osiguranje?
Zakonsko zdravstveno osiguranje (GKV) financira se kroz nekoliko stupova.
Svi se doprinosi slijevaju u zdravstveni fond iz kojeg se financijska sredstva raspoređuju pojedinim društvima za zdravstveno osiguranje. Zdravstvena osiguravajuća društva dobivaju jedinstveni osnovni paušal po osiguranoj osobi svaki mjesec. Postoje i dodaci i odbici koji ovise o čimbenicima kao što su dob, spol, regionalne razlike u izdacima i bolest osiguranika. Na primjer, društva za zdravstveno osiguranje s bolesnijim osiguranicima dobivaju više novca od onih sa zdravijim osobama. To se zove kompenzacija strukture rizika ili Morbi-RSA. Postoji i izjednačavanje dohotka. Isplate naknada namijenjene su izbjegavanju financijskih posljedica i narušavanja tržišnog natjecanja uzrokovanih nejednakom raspodjelom. Osim toga, zdravstvene osiguravajuće kuće dobivaju dodatni novac iz fonda za npr. B. Administrativni troškovi.
U zdravstveni fond pritječu sljedeći doprinosi:
Zaposlenici i poslodavci: Najveći dio financiranja čine doprinosi iz bruto plaće. Stopa doprinosa ovdje je od 2015. 14,6 posto bruto dohotka, a od 2019. polovicu (7,3 posto) plaća zaposlenik, a polovicu poslodavac. Maksimalni iznos za koji se premija osiguranja može povećati je do granice procjene doprinosa (od 2024.: 62.100 eura godišnje ili 5.175 eura mjesečno).
Dodatni doprinos: Zdravstvena osiguranja naplaćuju dodatni doprinos na temelju prihoda ako im se troškovi ne pokrivaju novcem iz zdravstvene blagajne. To trenutno iznosi prosječno 1,7 posto (od 1. svibnja 2024.). Članovi zdravstvenog osiguranja mogu odmah promijeniti svoje zdravstveno osiguranje ako ono prvi put naplaćuje dodatni doprinos ili povećava stopu dodatnog doprinosa (posebno pravo na raskid).
Savezna subvencija: Godišnja savezna subvencija isplaćuje se kao paušalna stopa iz poreznih prihoda za takozvane beneficije bez osiguranja (npr. za nedoprinosno obiteljsko osiguranje za djecu ili beneficije za trudnoću). Savezna subvencija za 2024. iznosi 14,5 milijardi eura. Država svojim subvencijama ima relativno minornu ulogu izvora financiranja.
Ostali doprinosi: Doprinosi za zdravstveno osiguranje iz mirovinskog. Polovicu tih doprinosa (7,3 posto) plaćaju umirovljenik i nositelj mirovinskog osiguranja. U fond se također slijevaju doprinosi iz mirovina (npr. mirovine poduzeća) kao i doprinosi iz dohotka od samostalne djelatnosti koji se plaćaju uz zakonsku mirovinu. Dobrovoljno osiguranici plaćaju dodatne doprinose iz dohotka kao što su osnovna sredstva ili iz dohotka od iznajmljivanja ili leasinga. Doprinose za primatelje naknade za nezaposlenost II plaća Federalni zavod za zapošljavanje.
Izvor: br.de