“Black Friday” povoljna ponuda ili prevara?

Povoljna ponuda ili krađa?
N&P:D.A.

Brojni dobavljači pozivaju na povoljne cijene na “Black Friday”.
Savjetuje se oprez kako se navodna ponuda ne bi pretvorila u prevaru. Pregled i savjeti za kupovinu.

Napravite popis kako biste se zaštitili od impulzivne kupnje

Prije nego što ljubitelji shoppinga kupe navodno izuzetno jeftine proizvode, trebali bi razmisliti: Što mi zapravo treba? I koliko sam novca spreman potrošiti na to? Odgovarajuće liste želja mogu pomoći.

Ponude preispitat

Mnogi trgovci na malo reklamiraju visoke postotke – ali izračunavaju popust na temelju originalne preporučene maloprodajne cijene (ursprüngliche Unverbindliche Preisempfehlung (UVP)) proizvođača.

Ovo su besplatne preporuke koje mnogi trgovci potkopavaju na druge načine. Prema zagovornicima potrošača, popularan trik je podizanje cijena neposredno prije dana sniženja, a zatim ponovno snižavanje.

Osim toga, modeli koji se sporo prodaju ili koji se više ne proizvode često se nude po povoljnim cijenama.

Florian Kriegel s portala za usporedbu cijena Idealo već godinama procjenjuje kako se kreću cijene oko 10.000 artikala oko “Crnog petka”.

Rezultat: sam dan više ne nudi jamstvo povoljne cijene. “66 posto artikala jeftinije je na ‘Crni petak’ nego u listopadu.

Ali više od polovice ispitanih proizvoda već je najjeftinije neki drugi dan u studenom”, kaže stručnjak za WDR. “Crni petak” odavno se proširio na cijeli mjesec.

Osim toga, uštede su obično manje od očekivanih, kaže Kriegel. Tek svaki deseti proizvod ima uštedu od 20 i više posto.

Ako malo bolje pogledate prosječni popust na sve ispitane proizvode, on iznosi tek oko šest posto. Prema Kriegelu, popust varira ovisno o kategoriji.

U pravilu je ušteda na novim pametnim telefonima i tabletima obično manja (oko dva do četiri posto). Stručnjak kaže da je često više u televizorima, zvučnicima, kozmetici i modi i do 16 posto.

Usporedite cijene

Kako bi zaštitili potrošače, davatelji su od 2022. morali navesti najjeftiniju cijenu u prethodnih 30 dana kada oglašavaju sniženja – bez obzira na to jesu li na internetu ili stacionarno.

Međutim, prema br, uzorci pokazuju da se svi trgovci još uvijek ne pridržavaju nove uredbe o informacijama o cijenama.

Za robu koja se puni po masi ili volumenu, moraju biti istaknute i cijene kilograma ili litre. To bi trebalo olakšati usporedbu cijena.

Kupci mogu lako saznati koliko je artikal zadnji koštao u trgovinama: Praktično svi portali za usporedbu besplatno nude krivulje povijesti cijena, gdje možete jednostavno pogledati stvarnu tržišnu cijenu za posljednjih nekoliko mjeseci.

Ponekad to izaziva iznenađenja: “Otkrili smo da svaka treća ponuda nije isplativa”, kaže Daniela Berg s portala za usporedbu guenstiger.de za WDR.

To znači da je cijena ili ostala stabilna u odnosu na prethodni mjesec ili morate platiti više.

Upozorenje o lažnim (fake) online trgovinama

Kupci trebaju posebno pažljivo provjeriti internetske trgovine. Iz savjetovališta za potrošače upozoravaju da su i dalje veliki problem lažne trgovine koje uopće ne postoje ili šalju nekvalitetnu robu.

Davatelja možete besplatno provjeriti na www.verbraucherzentrale.de/fakeshopfinder.

Centar za savjetovanje potrošača u Hamburgu trenutno upozorava na lažne dobavljače alkoholnih pića: web stranice kao što su alltimesupermarket.com, thebottleclubs.shop, biovinos.shop, evas-getraenkemarkt.com ili angelikas-leckerlies.com tvrde da nude visokokvalitetna alkoholna pića na posebno niske cijene prodaju.

Međutim, kupci su riskirali da ostanu bez robe. Očito više nikad ne vide novac koji su platili.

Dobar znak pouzdanih pružatelja usluga je ispravan pečat Trusted Shops, koji otvara prozor s certifikatom kada se klikne.

To također omogućuje potrošačima da usporede internetsku adresu – jer prevaranti ponekad grade klonove pouzdanih internetskih trgovina koje se od originala razlikuju samo u jednom slovu u URL retku.

Sitni tisak kao što su pravna obavijest, izjava o zaštiti podataka i politika otkazivanja također mogu sadržavati reference na lažne web stranice.

Prema savjetovalištu za potrošače u Hamburgu, posebno se savjetuje oprez kada je riječ o sezonskim artiklima.

Bonovi

Na portalima za bonove ponekad se pojave bonovi koji kupnju čine još jeftinijom. Međutim, oni su ponekad vezani uz uvjete kao što je pretplata na newsletter – au nekim slučajevima se ne mogu kombinirati s drugim kampanjama s popustima.

Vrijeme isporuke i troškovi dostave

Gadno iznenađenje često vreba na kraju procesa naručivanja: visoki troškovi dostave. Potrošači bi trebali isprobati različite opcije dostave – možda je dostava do poslovnice iza ugla besplatna – i obratiti pozornost na vrijeme isporuke. Neki proizvodi koji nisu na zalihama mogu doći tek za dva do tri mjeseca, kada su cijene možda još više pale.

Sigurne metode plaćanja

Plaćanja se smiju vršiti samo na sigurnim web stranicama čiji URL počinje kraticom “https” i simbolom lokota. Podatke o plaćanju također ne treba spremati – čak i ako ih je potrebno svaki put ponovno unijeti. Potrošači također ne bi trebali naručivati ​​unaprijed, jer ako bude problema, novac će u najgorem slučaju biti izgubljen. Izravno terećenje, kreditna kartica i PayPal, gdje se zaduženja mogu vratiti, sigurniji su. Ugledne trgovine ni za to ne naplaćuju visoke naknade.

Pravo na odustanak

Svatko tko naruči online ima 14 dana da otkaže narudžbu. Međutim, potrošači trebaju imati na umu da ponekad moraju platiti troškove povratne dostave. Također imate mogućnost popravka ili zamjene proizvoda do dvije godine nakon kupnje. U nekim slučajevima čak možete dobiti natrag kupovnu cijenu.

Budite opušteni – sljedeća ponuda će sigurno doći

Trgovci pokušavaju izvršiti pritisak na kupce prikazima poput “Samo nekoliko dostupnih” ili “20 ljudi trenutno gleda ovaj artikl”.

Svatko tko postaje nervozan zbog toga što satovi istječu i obavijesti “samo dok traju zalihe” neka uvijek ima na umu jednu stvar: kampanje s popustima nisu neuobičajene na internetu.

Ako imate malo strpljenja i redovito uspoređujete cijene, naći ćete dobre prilike da nabavite željeni proizvod i nakon Crnog petka.

Alarm za cijene također se može postaviti na stranicama za usporedbu: čim je ponuda ispod postavljenog limita, zainteresirane strane će dobiti e-poruku.

Osnovna kritika

Općenito postoje velike kritike na dane popusta. Uvjeti rada u online trgovcima su teški, zdravstvene posljedice za dostavljače, koji moraju nositi sve više paketa, a nepotrebne nove kupnje zagađuju okoliš.

“Svaka nepotrebna kupnja koju svjesno izbjegavamo također je dobra za klimu i naš novčanik”, upozorava Europski potrošački centar za Njemačku.

Osim toga, postoji određeni pritisak na trgovce da sudjeluju u “Crnom petku”. Budući da je konkurencija teška i mnogo je na kocki: ovaj put kupci troše 5,9 milijardi eura na Crni petak, procjenjuje trgovačka udruga. Trgovci to ne mogu zanemariti.

Oni zapravo moraju sudjelovati u borbi za popuste, htjeli to ili ne, naglašava Michael Schleusener, stručnjak za cijene i marketing na Sveučilištu primijenjenih znanosti Niederrhein: “Ovaj je događaj postao tako velik i razgranat – svi to znaju.”

Izvor: tagesschau.de / mdr.de

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Diese Website verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahre mehr darüber, wie deine Kommentardaten verarbeitet werden.