Novi test: med u supermarketu nije stvarnog porijekla
N&P:D.A.
Med u maloprodaji je krivotvoren – rezultat je DNK analize nekoliko uzoraka meda koju je naručio ZDF. Supermarketi kritiziraju metodu testiranja.
Varaju li potrošače med napravljen od jeftinog sirupa?
Zapravo je vrlo jednostavno: pčele prave med. A onaj tko prodaje med smije staviti med samo u teglu. To je zakonom regulirano, miješanje i dodavanje – bez označavanja – je kažnjivo.
Frontal je naručio DNA testiranje meda
Već neko vrijeme postoje dokazi da se med često razrjeđuje jeftinim šećernim sirupom. ZDF frontal točno je zanimalo: Je li med na policama supermarketa krivotvoren ili nije?
Kako bi to učinio, urednički tim je poslao med vlastitih robnih marki Aldija, Lidla, Rewea, Edeke, Pennyja i Nettoa kao i med tržišnog lidera Langnesea u dva različita laboratorija u Estoniji i Austriji na DNK testiranje. Metoda ispitivanja je nova i još nije službeno akreditirana. Međutim, stručnjaci vjeruju da je moguće otkriti krivotvorine tamo gdje konvencionalni testovi ne rade. Uobičajene metode ne ispituju DNK.
“Autentični med ima DNK profil
koji se nedvojbeno razlikuje od modificiranog ili razrijeđenog meda.”
Prof. Kaarel Krjutškov, DNA-Experte, Institut Celvia
Kako funkcionira DNK metoda?
Ovo je znanstveno utemeljen postupak koji se može provjeriti. Prvo se izolira DNK dostavljenog uzorka meda. Ovo sadrži mješavinu DNK različitih živih bića. DNK kodovi pronađeni u medu čitaju se i uspoređuju s ogromnim bazama podataka sekvenci DNK dostupnim diljem svijeta. Tamo ćete pronaći informacije o tome koji kod pripada kojoj vrsti. Time se utvrđuje koje biljke i životinje, bakterije, gljivice, virusi i slično sadrže tragove DNK u medu. Time se stvara DNK profil koji jasno govori u korist pravog meda – ili više ili manje odstupa od njega. Mnogi čimbenici se uzimaju u obzir, kao što je ukupna količina DNK, koje i koliko vrsta su pronađene ili nisu pronađene i kakav je njihov međusobni odnos.
Također važno: Postoje li tragovi DNK koji ne odgovaraju medu ili ukazuju na krivotvorinu sa šećernim sirupom, npr. visok udio DNK kukuruza ili riže, male količine DNK iz drugih organizama? Sve se to uzima u obzir pri ocjenjivanju.
Pregled rezultata
Laboratorija Celvia (Estonija)
Zlatni cvjetni med iz Aldija: nije autentičan*
Maribel tekući pčelinji med iz Lidla: nije autentičan
Penny cvjetni med: nije autentičan
Da! Cvjetni med iz Rewe: nije autentičan
Dobar i jeftin cvjetni med iz Edeke: nije autentičan
Med iz seoskih cvjetova iz Netto: nije autentičan
Fleet Bee od Langnesea: nije autentično
*Laboratorij ocjenjuje DNK profil pregledanog meda prema kategorijama autentičan/neautentičan
Laboratorija Sinsoma (Austrija)
Zlatni cvjetni med iz Aldija: neuvjerljiv*
Maribel tekući pčelinji med iz Lidla: nije moguće
Penny cvjetni med: nije moguće
Da! Cvjetni med iz Rewe: nije vjerojatan
Dobar i jeftin cvjetni med iz Edeke: nije moguće
Iz zemlje cvjeta med iz Netto: nije uvjerljiv
Fleet Bee od Langnesea: nije uvjerljiv
*Laboratorij procjenjuje DNK profil pregledanog meda prema kategorijama vjerojatan/upadljiv/neuvjerljiv
Nažalost, rezultati analize pokazuju da se većina ovih uzoraka meda ne može klasificirati kao med.
Michael Traugott, Zoologe an der Uni Innsbruck und Leiter des Labors Sinsoma
Profesor zoologije Michael Traugott, koji predaje na Sveučilištu u Innsbrucku i vodi laboratorij za analizu Sinsoma, dalje objašnjava analize: “Dakle, ono što očekujemo da će se naći u raznim organizmima u medu nije prisutno ili je prisutno u kombinacijama koje nemaju smisla .” Za usporedbu: DNK profil meda hobi pčelara iz Spreewalda, koji je također dao pregledati glavu kao kontrolu, bio je razumljiv za znanstvenike i dobio je ocjenu “uvjerljivo”.
Supermarketi se ne slažu
Trgovci oštro odbacuju optužbe da njihov med nije pravi.
REWE
Rewe, u čijem je lancu supermarketa i “Penny”, ističe: “Zajedno s našim dobavljačima kontinuirano vodimo računa o autentičnosti našeg meda i uspostavili smo širok raspon mjera za osiguranje kvalitete koje osiguravaju čistoću cvjetnog meda.”
EDEKA
A Edeka, koja također upravlja lancem “Netto”, piše za Frontal: “Provedena su priznata ispitivanja autentičnosti za pojedinačne serije korištenih sirovina (…) Do sada nisu utvrđena odstupanja koja bi ukazivala na moguće krivotvorenje.”
ALDI
Nemamo znanstvenih dokaza u kojoj se mjeri DNK profil, količina ili kvaliteta mogu koristiti za donošenje jasnih zaključaka o krivotvorenju meda. …navodi Aldi
LANGNESE
Tvrtka Langnese Honig prosuđuje: “Temeljna istraga nije provedena neutralno, objektivno i kompetentno.”
LIDL
Iako iz Lidla objašnjavaju da “ne mogu razumjeti rezultat (…) jer su naše analize priznatih, neovisnih vanjskih instituta neugledne”, najavili su da će rezultate razmijeniti s laboratorijem.
Strani, krivotvoreni med konkurira cijenama njemačkog pčelarstva. Sumnja se da je gotovo polovica meda uvezenog u Europu krivotvorena sirupom od šećerne repe.
Stručnjak: Shvatite rezultate ozbiljno
Postoje neovisni stručnjaci koji to vide drugačije. Profesor Florian Leese biolog je i specijalist za analizu DNK u ekosustavima. U svakom slučaju, malo sumnja u laboratorijske nalaze: “Za mene je posebno uvjerljivo kada dva laboratorija dođu do istog rezultata. Dva laboratorija koja imaju veliko iskustvo. Tada bih zapravo jako vjerovao u rezultat. .”
Državni tajnik: Rezultati zabrinjavaju
Jedno je jasno: političari ozbiljno shvaćaju rezultate DNK testiranja. Iz Federalnog ministarstva poljoprivrede za Frontal pojašnjavaju da su u direktnom kontaktu s laboratorijem u Estoniji. I vlada u Estoniji naglašava da je proces akreditacije za novu metodu ispitivanja započeo.
Državni tajnik za okoliš pokrajine Rheinland-Pfalz Erwin Manz kaže u intervjuu za javnost: “Izvješće shvaćamo vrlo ozbiljno. Zaista želimo da se metode izoštre kako bismo mogli istražiti upravo ove optužbe – a svakako postoje metode temeljene na DNK koristan dodatak uzorkovanju.”
Sve dok analize DNK ne postanu standardne u Njemačkoj, ostaje jedna sumnja: med iz supermarketa možda uopće nije čisti med.
Izvor: zdf.de / ZDF Frontal
https://www.zdf.de/nachrichten/wissen/honig-supermarkt-gepanscht-dna-analyse-100.html