Mirovina u Njemačkoj ostaje jedno dugoročno gradilište

Reforma mirovine je hitno potrebna
Mirovina u Njemačkoj ostaje jedno dugoročno gradilište
N&P:D.A.

Semaforom planirana mirovinska reforma propala je raspadom koalicije. Mirovinsko osiguranje vjerojatno će postati pitanje izborne kampanje. Kakve mirovinske ideje stranke promoviraju?

Semafor koalicija u više se navrata bavila mirovinama: u mandatu je posebna pozornost posvećena izjednačavanju mirovina na istoku i zapadu te korekcijama mirovina osobama koje zbog zdravstvenih razloga više ne mogu raditi. No planirana velika mirovinska reforma pala je u vodu kad se pokvario semafor.

“Želim reći da izuzetno žalim što nije bilo moguće finalizirati mirovinski paket II u Bundestagu u području mirovinske politike – nakon što smo se odlučili za prvi mirovinski paket u ovoj koaliciji s mnogim poboljšanjima”, rekao je savezni rad. Ministar Hubertus Heil (SPD) zbog nedostatka reformi.

Dionička mirovina i stabilna razina mirovine kao cilj

Propali paket imao je dvije komponente: prvo, uvođenje jedne vrste dioničke mirovine. Država je željela uložiti novac na tržište kapitala financirano zaduživanjem, a prihod od toga potom bi pridonio financiranju zakonskog mirovinskog osiguranja od sredine 2030-ih. Drugo, treba osigurati visinu mirovine koja mirovine povezuje s plaćama.

Tema koja je središnja za saveznog kancelara Olafa Scholza. SPD-ov političar je upozorio:

Jamstvo mirovine istječe 1. srpnja, za manje od sedam mjeseci. Ako ne produžimo to jamstvo, onda će mirovine padati iz godine u godinu, što je drugo nego smanjenje mirovina?

Mirovina postaje predizborna tema

To već govori da će mirovine vjerojatno postati tema izborne kampanje. Dok se SPD prvenstveno fokusira na visinu mirovina, FDP upozorava na povećanje mirovinskih doprinosa. Nakon izbora, liberali se zalažu za oživljavanje dioničkih mirovina.

Zeleni također žele ulagati novac na tržište kapitala kroz takozvani fond građana. No, za razliku od onoga što je planirala semafor koalicija, prihodi od ovoga namijenjeni su upravo nadopuni malih mirovina.

Sindikalne stranke CDU i CSU pak ne žele povećanje dobi za odlazak u mirovinu – suprotno onome što je odlučeno u njihovom temeljnom programu. Ali računaju da će više ljudi raditi dulje volonterski. Kancelarski kandidat CDU-a Friedrich Merz obećao je: “Oni koji žele raditi dulje dobit će atraktivnu ponudu: moći će zaraditi 2000 eura svaki mjesec, tj. dvostruko više od osnovne neoporezive naknade, neoporezivo.”

Ojačati štednju za privatnu mirovinu – ali kako?

Ali nije problem samo zakonska mirovina, već i privatno mirovinsko osiguranje. I ovdje je semafor planirao reformu – koja je bila hitno potrebna, kako kaže bivši državni tajnik za financije Florian Tončar iz FDP-a. U konačnici, trenutno financiranje Riestera je previše neprivlačno zbog svojih visokih zahtjeva.

“Želimo imati nove i jednostavnije proizvode koji prije svega daju veće povrate kako bi štediše jednostavno dobile veće isplate u starosti”, kaže Tončar. To je uglavnom zbog činjenice da više ulažete u dionice i fondove i “radite to dugoročno, a onda imate i veće isplate u starosti”.

Jačanje privatne ponude – to je ono što svi žele, ali svatko je drugačiji. Zeleni, primjerice, ne žele samo ponudu banaka ili osiguravajućih društava koje država subvencionira, nego i da država nudi mirovinsko osiguranje.

SPD se zalaže za koncentriranje promicanja privatnog pružanja usluga na male i srednje osobe koje zarađuju prihode. Na kraju, Sindikat želi da država podupire sve osobe od 6 do 18 godina s deset eura mjesečno kako bi se tema mirovinskog osiguranja usidrila u mladoj dobi.

Izvor: tagesschau.de

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Diese Website verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahre mehr darüber, wie deine Kommentardaten verarbeitet werden.