Svima koji žele podnijeti zahtjev za kredit ili čak samo sklopiti ugovor o mobilnom telefonu bit će provjerena kreditna sposobnost. Možete vidjeti svoj kreditni rezultat – pa čak i pozitivno utjecati na njega.
Koliko sam kreditno sposoban? To je pitanje koje si potrošači uvijek moraju postaviti kada podnose zahtjev za kredit. Na primjer, za kupnju nekretnine ili leasing automobila.
Možete li posuditi novac od banke i pod kojim uvjetima je to moguće određuje vaša kreditna sposobnost odnosno “bonitet”.
Prije nego što se ugovor o kreditu može potpisati, klijenti su najprije stavljeni na test, kako Stephanie Pallasch iz Stiftung Warentest objašnjava: “Kako bi provjerile jeste li kreditno sposobni ili ne, banke uvijek postupaju na isti način. Rade vrlo jednostavnu provjeru prihoda i izračun troškova. To znači da gledaju koliko mjesečno zarađujete i koliki su vam troškovi, a od onoga što vam preostane, morate si priuštiti željenu otplatu kredita.”
Prikupljaju se svi mogući podaci
Ali to nije sve. Banke, leasing tvrtke i pružatelji usluga mobilne telefonije također dobivaju dodatne podatke o kreditnoj sposobnosti klijenata kako bi osigurali da se kredit može otplaćivati. “Pored ove provjere, banke obično provode Schufa upit”, kaže Pallasch. “To znači da provjeravaju jeste li već dobar klijent banaka, imate li kredite ranije ili paralelno te jeste li uredno ispunjavali svoje ugovorne obveze u prošlosti.”
Schufa, kao i druge kreditne agencije poput Creditreforma, prikupljaju sve vrste podataka. Na primjer, plaćate li svoje račune uvijek na vrijeme ili ste ikada kasnili s njima. Bilo da redovito prekoračujete svoj račun ili želite iskoristiti fleksibilnost svoje kreditne kartice.
Nema više Schufa klauzule
Sve te podatke prikupljaju kreditne agencije kao što je Schufa u ime tisuća tvrtki u Njemačkoj. Kao kupac, redovito dajete svoju suglasnost za to kada otvarate račun ili potpisujete ugovor o mobilnom telefonu. Sve do 2018. ugovori o zajmu još uvijek su sadržavali tzv. “Schufa klauzulu” na koju se moralo izričito pristati. Danas je i ugovornom partneru omogućen pristup osobnim financijskim podacima svojim potpisom.
To uključuje podatke o tekućim računima ili kreditnim karticama, kao i o važećim ugovorima o kreditu. To također uključuje slučajeve kada potrošač nije uvijek postupio “u skladu s ugovorom”: na primjer, ako je račun plaćen tek nakon postupka opomene ili ako je čak pokrenut postupak naplate duga.
“Score” je namijenjena odražavanju solventnosti
Iz toga se određuje takozvani “bonitetni rezultat”. Namijenjen je pružanju informacija o sposobnosti – ili “spremnosti plaćanja” – klijenta kredita. Svrha ocjene je odrediti vjerojatnost da korisnik ne plati plaćanje.
Ako slijedite nekoliko pravila, možete poboljšati svoj kreditni rezultat, kaže Andreas Bermig iz financijskog startupa Bonify koji korisnicima daje uvid u vlastitu Schufa ocjenu. “Najvažnije je, naravno, pouzdano plaćati i osigurati da se računi ne provlače”, kaže Bermig, “i da se nikakva plaćanja ne vraćaju s računa putem izravnog zaduženja.”
Prijaviti tek nakon druge opomene (Mahnung)
Prema Bermigu, nepodmireni računi se prijavljuju Schufi tek nakon što su poslana najmanje dve pismene opomene. Osim toga, korisnici moraju biti obaviješteni da će njihovi podaci biti proslijeđeni Schufi. I ne bi bilo unosa da je tražbina bila osporena u vrijeme prijave.
Ali može se učiniti više, kaže Bermig. Naime, da pripazi na svoj kreditni rejting kod Schufe. “Bilo da se radi o novim zajmovima ili kreditnim karticama ili otvaranju više bankovnih računa, vaš se rezultat brzo mijenja”, kaže stručnjak. “A to ćete primijetiti samo ako redovito pratite svoj rezultat.”
Pogrešni unosi moraju se izbrisati
Isto vrijedi i ako želite biti sigurni da su svi Schufa unosi točni. Svatko tko je postao žrtva krađe podataka može provjeriti svoje Schufa podatke kako bi se uvjerio da nema unosa za koje nije odgovoran. Schufa je dužna obrisati takve unose u određenim rokovima.
Svatko tko želi provjeriti svoju kreditnu sposobnost može to učiniti u bilo kojem trenutku u Schufi na internetu ili putem pružatelja usluga kao što je Bonity. Upiti su besplatni.
Izvor: tagesschau.de
https://www.tagesschau.de/wirtschaft/verbraucher/kreditwuerdikeit-schufa-100.html