Financijska imovina privatnih kućanstava rekordno visoka sa oko 9.000 milijardi eura

Financijska imovina privatnih kućanstava rekordno visoka sa oko 9.000 milijardi eura
N&P:D.A.

Novi rekord: Financijska imovina privatnih kućanstava u Njemačkoj porasla je na oko devet bilijuna eura (912 ili 9.000 milijardi Eura). To uključuje gotovinu, bankovne depozite ili vrijednosne papire.
Istovremeno su porasli i dugovi.

Financijska imovina privatnih kućanstava porasla je na rekordnu razinu od oko devet bilijuna eura u trećem tromjesečju prošle godine – rekordan iznos, prema podacima Bundesbanke.

Povećanje od 197 milijardi eura u usporedbi s prethodnim tromjesečjem do kraja rujna uzrokovano je, između ostalog, rastom cijena dionica i investicijskih fondova u portfeljima ulagača, kao i dobicima od vrednovanja osiguranja i mirovinskih potraživanja. Ekonomisti očekuju daljnji porast ove godine na nešto ispod deset bilijuna eura.

Svaki deseti euro se štedi

Nakon odbitka inflacije, privatna su kućanstva na datum izvještavanja ostvarila povrat na financijsku imovinu od gotovo tri posto. Međutim, povrat bi mogao biti još veći da toliko novca nije parkirano na tekućim računima ili štednim računima s niskim kamatama.

Prema posljednjim podacima Bundesbanke, više od trećine ukupne financijske imovine (3,3 bilijuna eura) su gotovina i depoziti po viđenju, kojima ljudi mogu brzo pristupiti kada zatrebaju. Više od jednog od deset eura u ovoj se zemlji štedi, a ne troši na potrošnju.

Privatna kućanstva uložila su gotovo 20 posto (1,7 bilijuna eura) u dionice i drugi kapital, dok investicijski fondovi čine dobrih dvanaest posto financijske imovine s 1,1 bilijuna eura. U sve tri kategorije brojke su u stalnom porastu od kraja 2023. godine.

Povećao se i dug kućanstava

Prema podacima Bundesbanke, dug kućanstava je u trećem tromjesečju porastao za osam milijardi eura na ukupno 2,15 bilijuna eura. Zbog pada kamata podignuto je još devet milijardi eura kredita. Istodobno, koeficijent duga – omjer duga i bruto domaćeg proizvoda – pao je za 0,2 postotna boda na 50,3 posto.

U svojoj procjeni Bundesbank uzima u obzir gotovinu i bankovne depozite, vrijednosne papire poput dionica i fondova te potraživanja od osiguravajućih društava, ali ne i nekretnine. Iz ovih podataka nije jasno kako je svota raspoređena.

Izvor: tagesschau.de

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Diese Website verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahre mehr darüber, wie deine Kommentardaten verarbeitet werden.