Na bolovanju (Krankgeschrieben): Što je dopušteno?

Na bolovanju (Krankgeschrieben): Što je dopušteno?
N&P:D.A:

Odlazak u kupovinu, bavljenje sportom ili čak odlazak na odmor: Što je dopušteno na bolovanju? Možete li ići na posao dok ste na bolovanju? I smije li poslodavac kontaktirati s bolesnim zaposlenicima?

Svatko tko je na bolovanju neka ne preteruje kako bi brzo ozdravio. No, to ne znači nužno da bolesni zaposlenici smiju ostati samo kod kuće. U načelu, osobama na bolovanju dopušteno je raditi sve što ne otežava cijeljenje i pospješuje oporavak.

Odlazak u ljekarnu i kupnja u supermarketu stoga su općenito dopušteni. Međutim, ako je liječnik propisao mirovanje u krevetu, trebali biste se pridržavati uputa i poslati nekog drugog da obavi kupovinu.

Što se odnosi na šetnje i sport?

Što je dopušteno, a što nije uvijek ovisi o pojedinačnom slučaju. Dopuštena je i šetnja na svježem zraku ako za to niste preslabi. I osobama na bolovanju pod određenim okolnostima može se dopustiti bavljenje sportom, jer ovisno o vrsti bolesti, tjelovježba može biti korisna za ozdravljenje. Ako ste u nedoumici, trebate se posavjetovati sa svojim liječnikom i dobiti pismeno odobrenje za predmetnu aktivnost.

Smiju li se ljudi na bolovanju sastajati s prijateljima?

Izleti u shopping, susreti s prijateljima ili odlasci u restorane nisu baš pogodni za oporavak od prehlade i mnogih drugih bolesti, pa ih se obično mora otkazati. Ako vas vaš šef ili kolege s posla vide da to radite, brzo će posumnjati da samo glumite svoju bolest. Ali i ovdje može biti iznimaka: netko tko radi u zanatu ne može raditi sa slomljenom rukom, ali ipak može otići jesti u restoran.

Odlazak na godišnji odmor za vrijeme bolovanja – je li to dozvoljeno?

Poslodavci općenito ne smiju svojim zaposlenicima zabraniti putovanje dok su na bolovanju. Međutim, ovdje opet vrijedi sljedeće: dopušteno je samo ono što pospješuje oporavak ili ga barem ne sprječava. Na primjer, svima koji žive sami i putuju u posjet rođacima kako bi dobili medicinsku njegu to je općenito dopušteno. A koristan i dopušten može biti i odlazak na more radi oporavka od respiratorne bolesti na slanom zraku. U tim je slučajevima najbolje o stvarima razgovarati s poslodavcem kako ne biste ostavili pogrešan dojam.

“Praviti se bolestan” („Blau machen“) može dovesti do otkaza

Inače, “praviti se bolestan” nije neugodno samo za kolege koji u konačnici moraju obaviti i neodrađeni posao. Svatko tko glumeći simptome prevari liječnika da mu odobri bolovanje, čini prijevaru na štetu svog poslodavca. Posljedica može biti upozorenje i, u najgorem slučaju, raskid bez prethodne obavijesti.

Smijete li ići na posao ako ste na bolovanju?

Suprotno raširenom mišljenju, ne postoji nešto poput “potvrde o zdravstvenom stanju”. Svatko tko se ponovno osjeća dobro, iako je još na bolovanju, može se vratiti na posao – bez ponovnog odlaska liječniku. Potvrda o nesposobnosti za rad samo je medicinska prognoza o tome koliko dugo će pogođena osoba biti nesposobna za rad. Stoga ne predstavlja zabranu rada.

Međutim, ako poslodavac ima dojam da se pogođeni zaposlenik još nije u potpunosti oporavio, može ga poslati kući kao dio njegove dužnosti skrbi.

Može li poslodavac kontaktirati oboljele zaposlenike?

Ako ste bolesni, niste obavezni biti dostupni svom poslodavcu. No, poslodavcu nije zabranjeno kontaktirati zaposlenika ako je stvar hitna i samo bolesna osoba može pomoći. Isto vrijedi i za kućne posjete poslodavca. U principu, to nije zabranjeno. Međutim, posjet ne mora služiti provjeri bolesne osobe. Međutim, ako doista želite pripaziti na svoje zaposlenike, posjet možete lako maskirati kao posjet bolesniku. Zaposlenici, s druge strane, nisu dužni otvarati vrata, pa čak ni biti kod kuće.

Izvor: ndr.de

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Diese Website verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahre mehr darüber, wie deine Kommentardaten verarbeitet werden.