Dolazi li američka kultura nadprosječnog rada u Njemačku?

Microsoft i Meta žele rigorozno otpustiti zaposlenike s “lošim učinkom”. Korporacije poput SAP-a također se oslanjaju na praćenje učinka. Dolazi li američki “hire & fire” mentalitet u Njemačku?

Izvršni direktor Mete Mark Zuckerberg najavio je prije nekoliko tjedana da želi brže ukloniti “zaposlenike s lošim učinkom”. Rečeno je da je pogođeno oko pet posto zaposlenika IT diva Meta, ukupno 3600 radnih mjesta.

Najava je izazvala buru, ali se uklapa u trenutnu društvenu klimu u SAD-u: Zuckerberg je malo prije već najavio da će smanjiti provjeru činjenica na svojim platformama. Oba će se projekta vjerojatno dobro uklopiti u plan američkog predsjednika Trumpa. Uostalom, Trump se također obvezao na “povećanje učinkovitosti” svojih agencija – tisuće američkih saveznih službenika trenutno su zabrinuti za svoje poslove ili su ih već izgubili.

Još jedan softverski div radi nešto slično: Microsoft će uskoro također morati napustiti svoje “Low Performer”. To vjerojatno uključuje više od 2000 zaposlenika.

Njemačke tvrtke također zahtijevaju viši učinak

I u Njemačkoj se sve glasnije poziva na veću učinkovitost i učinak. Izvršni direktor SAP-a Christian Klein ne umara se zahtijevajući to od svojih zaposlenika na svakom javnom događaju.

To se također uklapa u činjenicu da njegova tvrtka, sa sjedištem u Walldorfu u Badenu, želi u budućnosti podijeliti zaposlenike u tri klase učinka: “Performers”, tj. oni koji postižu visok učinak, u budućnosti će dobiti dio isplata bonusa. “Achievers” su srednji menadžment, oni vjerojatno čine većinu zaposlenih. A tu su i “poboljšivači”, oni kojima je potrebno poboljšanje. Oni bi trebali dobiti obaveznu obuku.

“Povratne informacije i ciljevi” u SAP-u

“U našoj dinamičnoj industriji ključno je kontinuirano razvijati vještine zaposlenika. To služi i osobnom i profesionalnom razvoju”, odgovorili su iz tvrtke na upit tagesschau.de.

Kako biste postigli cilj, oslonite se na redovite povratne informacije i jasne ciljeve. Uredba bi mogla biti implementirana već u tekućem kvartalu, a tvrtka još pregovara sa sindikatima o njenom dizajnu.

Radničko vijeće kritizira planove u SAP-u

SAP izričito ne govori o lakšim otkazima. Unatoč tome, plan je naišao na kritike SAP-ovog radničkog vijeća. “Onaj tko bi trebao dobiti više mora to oduzeti drugome. To vodi u društvo laktova”, kaže Andreas Hahn, predstavnik ver.di i predsjednik radničkog vijeća SAP SE Europe.

Međutim, društvo lakta potpuno je u suprotnosti s idejom “jednog tima”. U prošlosti je SAP gledao unaprijed i razgovarao o potencijalima sa zaposlenicima; sada gledaju unatrag i razgovaraju o učinku. Ovo je korak unazad.

Njemački zakon o radu nudi zaštitu

Ali drugi idu i dalje. “Neproduktivni zaposlenici moraju biti otpušteni kako ne bi ugrozili produktivnost tvrtke”, rekla je Magdalena Oehl, osnivačica i zamjenica predsjednice njemačkog start-up udruženja, u intervjuu za novine Die Welt – samo dva dana nakon Zuckerbergove objave. Na pitanje tagesschau.de nije željela dalje komentirati tu temu.

Jesu li takvi zahtjevi uopće pravno mogući? Njemačka zaštita od otkaza sprječava US-američke uvjete, uvjerava odvjetnik za rad iz Stuttgarta Stefan Nägele. “Kao poslodavac, ne možete samo stajati i govoriti: ‘Ovo je najgora osoba u timu, sad ću ga izbaciti'”, kaže.

Umjesto toga, poslodavac prvo mora ispitati zašto netko ima “loše rezultate”. “Je li to njegovo fizičko stanje? Je li to njegov posao? Mogu li išta učiniti da ga potaknem na bolje?”

Tko je uopće “Low Performer”?

Osim toga, sama definicija “Low Performer” je teška. Nägele to objašnjava primjerom: “Pretpostavimo da deset zaposlenika mora istrčati sto metara u deset sekundi. Imamo devet koji to mogu učiniti za 9,5 sekundi i jednog za 9,9 sekundi”, ističe Nägele. Onaj s 9,9 sekundi ostvario je radni cilj kao i ostali, ali je bio najsporiji. “Je li ovo onda ‘slab učinak’?”

Član radničkog vijeća SAP-a Hahn drži isti stav: Softverska tvrtka godinama se ponosi time što je tvrtka “visokih performansi” i godinama premašuje vlastite ciljeve. “Kako netko može biti ‘Low Performer’?”, pita Hahn.

Pritisak za obavljanje poslova u tvrtkama vjerojatno će se nastaviti povećavati, osobito ako Njemačka ostane zaglavljena u recesiji dulje vrijeme. No, njemačka zaštita od otkaza još uvijek štiti zaposlenike od uvjeta koji su previše slični onima u SAD-u.

Izvor: tagesschau.de

Reklama

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Diese Seite verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahre, wie deine Kommentardaten verarbeitet werden..