Ima li još problema prilikom putovanja u SAD?

Ima li još problema prilikom putovanja u SAD?
N&P:D.A.

Je li pod predsjednikom Trumpom postalo riskantnije putovati u SAD? Neki slučajevi uhićenja turista izazivaju zabrinutost. Što se zna o tim slučajevima? A što putnici trebaju imati na umu? Pregled.

Što je potaknulo raspravu o mogućim rizicima pri ulasku u zemlju?

Otkako je američki predsjednik Donald Trump preuzeo dužnost, u javnost je izašlo nekoliko slučajeva u kojima je ljudima odbijen ulazak u Sjedinjene Države, a u nekim slučajevima čak i uhićen.

U Njemačkoj su zabilježena tri takva slučaja. Žena koja je htjela na odmor u SAD-u optužena je za pokušaj ilegalnog rada u SAD-u. Osoblje osiguranja zračne luke ispitivalo je muškarca nakon nesporazuma, zbog čega je lažno izjavio da živi u Los Angelesu. I on je želio doći u SAD na odmor. Dvoje turista držano je u pritvorskom centru nekoliko tjedana, a zatim su se mogli vratiti u Njemačku.

U trećem slučaju, 34-godišnji Fabian Schmidt još uvijek je u američkom zatvoru. Htio se vratiti u SAD nakon posjeta Luksemburgu. Prema riječima njegove majke, on ovdje živi od 2007. godine i ima tzv. zelenu kartu, odnosno neograničenu boravišnu dozvolu, što ga pravno u velikoj mjeri izjednačava s građanima SAD-a.

Ali nisu samo slučajevi koji uključuju njemačke državljane izazvali pomutnju. Liječniku iz Libanona koji je radio na Sveučilištu Brown u Rhode Islandu i imao valjanu vizu također je odbijen ulazak. Odmah je deportirana uz obrazloženje da postoje indicije da je simpatizirala libanonsku miliciju Hezbollah.

Francuskom znanstveniku koji je početkom ožujka htio otputovati na konferenciju u Houston u Teksasu također je odbijen ulazak. Francuski ministar istraživanja Philippe Baptiste optužio je SAD za slanje poruka na mobitel istraživača u kojima se kritizira Trumpov politički odnos prema znanosti. Američko ministarstvo domovinske sigurnosti demantiralo je ovu tvrdnju. Odbijanje nije imalo nikakve veze s političkim stavovima znanstvenika. No, u njegovu mobitelu pronađene su “povjerljive informacije” iz američkog istraživačkog centra Alamos National Laboratory, poznatog po nuklearnim istraživanjima. Francuz je time prekršio ugovor o povjerljivosti, što je i sam optuženi priznao.

Kako Njemačka reagira na slučajeve?

Savezno ministarstvo vanjskih poslova ažuriralo je svoje savjete za putovanja u SAD. Agencija savjetuje svima koji žele ući u SAD da unaprijed pažljivo provjere jesu li navedeni podaci o svrsi i trajanju putovanja doista točni. Prethodno osuđivane osobe u SAD-u, lažne izjave o svrsi boravka ili čak i neznatno prekoračenje boravka prilikom putovanja mogu dovesti do uhićenja, pritvaranja i deportacije pri ulasku ili izlasku, navodi se na web stranici Federalnog ministarstva vanjskih poslova.

Agencija također upozorava da “ESTA autorizacija ili američka viza ne daju uvijek pravo na ulazak u SAD”. Odluka o tome hoće li se ulazak odobriti u konačnici je na američkim graničnim vlastima. Kratica ESTA označava elektronički sustav za autorizaciju putovanja.

Putnici u SAD trebali bi provjeriti trenutne savjete za putovanja prije nego počnu putovati. Međutim, izmijenjena informacija ne odgovara putnom upozorenju Saveznog ministarstva vanjskih poslova.

Što je potrebno za ulazak u SAD?

Njemački državljani trenutno ne trebaju vizu za boravak do 90 dana u turističke i poslovne svrhe. Potrebna je važeća biometrijska putovnica i ESTA odobrenje, elektronička autorizacija putovanja.

Zahtjev za ESTA potrebno je podnijeti putem interneta najmanje 72 sata prije polaska, ali idealno i ranije. Za prijavu se naplaćuje naknada od 21 američki dolar, što je otprilike 19 eura. Odobrena ESTA vrijedi dvije godine. Međutim, ako se ESTA autorizacija odbije, bit će potrebna viza, čija obrada može potrajati nekoliko tjedana.

Svatko tko treba dobiti novu putovnicu za putovanje u SAD trebao bi imati na umu da pod novom Trumpovom administracijom vrijede samo dva spolna unosa: muški ili ženski. Ako je u putovnici kao spol označen “x” ili upis spola nije identičan spolu pri rođenju, to bi moglo uzrokovati probleme pri ulasku u zemlju, upozorava i Federalno ministarstvo vanjskih poslova. Savjetuje pogođenima da se unaprijed raspitaju u veleposlanstvu ili konzulatu SAD-a – uključujući i to treba li podnijeti zahtjev za nove putne isprave.

Viza je potrebna za sva putovanja koja se ne smatraju turističkim ili poslovnim. To se, na primjer, odnosi na studije ili obuku, putovanja u istraživačke svrhe ili novinarske aktivnosti, programe razmjene ili boravak au pair ili planirano zaposlenje u SAD-u.

Što ako ulazak izravno odbiju američki graničari?

Ako vam ulazak bude odbijen tijekom kontrole odmah po dolasku u SAD unatoč tome što dokumente imate pri ruci, američka nevladina organizacija American Civil Liberties Union (ACLU) savjetuje da opozovete svoju namjeru ulaska u zemlju. U tom se slučaju dozvola za ulazak obično odmah poništava i dotična osoba mora napustiti zemlju.

Međutim, američki granični službenici imaju pravo zadržati putnike unatoč takvom opozivu. Prema ACLU-u, imigracijske provjere formalno se odvijaju izvan teritorija SAD-a, što znači da ne postoji ustavna zaštita. U tom slučaju, udruga savjetuje da što prije potražite pravni savjet odvjetnika. Međutim, zbog nedostatka ustavne zaštite, dotična osoba nema automatski pravo na odvjetnika.

Oni kojima je odbijen ulazak mogu kontaktirati Department of Homeland Security (DHS) (DHS) po povratku, navodi Ministarstvo vanjskih poslova. Na središnjoj kontakt točki za pitanja i zahtjeve za pravnim lijekom za probleme vezane uz ulazak u SAD (Traveler Resress Inquiry Program) može se ispuniti online obrazac i dati informacije o osobi i prirodi negativnog iskustva kako bi se zatražile informacije ili pravni lijek.

Sva dodatna pitanja u vezi s ulaskom u SAD potrebno je razjasniti s relevantnom diplomatskom misijom SAD-a u inozemstvu dosta prije polaska.

Koliko Nijemaca svake godine putuje u SAD?

Najnovije brojke turističke organizacije Brand USA odnose se na 2023. Ove godine otprilike 1,8 milijuna Nijemaca putovalo je u Sjedinjene Države. Prošle godine brojka je ponovno porasla: prema Njemačkoj putničkoj udruzi (DRV), više od dva milijuna Nijemaca putovalo je u SAD 2024. godine.

Izvor: tagesschau.de

https://www.tagesschau.de/ausland/usa-einreisen-100.html

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Diese Seite verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahre, wie deine Kommentardaten verarbeitet werden..