Države EU nastavljaju pomicati kazaljke na satu
N&P:D.A.

Sat se noćas pomiču naprijed – iako je zakon o ukidanju ljetnog računanja vremena odavno na snazi. Propis EU-a utjecao bi prvenstveno na ljude na krajnjem zapadu ili istoku Europe.
Sat se noćas pomiču naprijed
Prije dva tjedna nakratko je izgledalo da je Bruxelles rezignirao. Glasnogovornica Europske komisije odgovorila je na upit da je prijedlog o ukidanju ljetnog računanja vremena u EU povučen.
Razlog: EU čisti džunglu propisa i uklanja nacrte zakona o kojima države članice i Europski parlament pregovaraju više od pet godina bez ikakvih rezultata. To uključuje i ukidanje ljetnog računanja vremena, rečeno je na početku. Ali drugi glasnogovornik Komisije konačno je ispravio svog kolegu: nacrt je još uvijek bio na popisu i nije povučen.
Prijedlog još uvijek na stolu
Iako je prijedlog već sedam godina zaglavljen u europskom zakonodavnom neredu između Komisije, država članica i Parlamenta, Bruxelles ga nije konačno odbacio. Ništa se po tom pitanju nije promijenilo: kao i svakih šest mjeseci, zajednica će iduće noći ponovno okrenuti kazaljke na kazaljkama – iako su mnogi građani protiv toga.
Zastupnici Europskog parlamenta redovito pozivaju na ukidanje ljetnog računanja vremena u skladu s prijedlogom Komisije. U 2018. preporučila je državama članicama da se trajno odluče za ljetno ili standardno računanje vremena, odnosno tzv. zimsko računanje vremena.
Jean-Claude Juncker je u to vrijeme bio predsjednik Komisije: “Još uvijek sam ponosan što sam to predložio – i tužan što države članice to nisu provele.”
Zemlje se ne mogu dogovoriti oko vremena
Za promjenu vremena odgovorni su ministri prometa koji su se posljednji put formalno time bavili prije šest godina. Ne mogu se dogovoriti oko jedinstvenog računanja vremena: neke zemlje EU-a žele trajno ljetno računanje vremena, druge žele trajno zimsko računanje vremena, Grčka i Cipar žele ostati pri sadašnjem pravilu, a većina vlada uopće nije odlučila.
To je zato što bi ukidanje ljetnog računanja vremena posebno pogodilo ljude na krajnjem zapadu i istoku Europe. Na primjer, Amsterdam i Madrid sa stalnim ljetnim računanjem vremena vidjeli bi svjetlo samo ujutro zimi. S kontinuiranim zimskim ili standardnim računanjem vremena, sunce bi ljeti izlazilo usred noći u Varšavi i Stockholmu, a naše bi svijetle večeri također bile znatno kraće.
“Nije bilo vrijeme za Europu kao cjelinu”
naglasio je bivši predsjednik Komisije Juncker: “Smisao nije bio predložiti vrijeme za cijelu Europu, već zaustaviti te besmislice o promjeni vremena u roku od godinu dana.”
Zahtjev Komisije je da se izbjegne šarenilo različitih vremenskih zona kako se ne bi opteretilo gospodarstvo, promet i prekogranični putnici. Činjenicu da se države EU ne bave tim pitanjem u Bruxellesu i Berlinu pravdaju i činjenicom da su posljednjih godina imale važnijeg posla – poput suočavanja s posljedicama pandemije koronavirusa i ruskog agresorskog rata u Ukrajini.
Zastupnici traže odgovore
Međutim, zastupnici u Europskom parlamentu to ne prihvaćaju – na primjer, predsjednica Odbora za unutarnje tržište, Anna Cavazzini: “Dosje je blokiran u Vijeću godinama, što znači da se zemlje članice ne pokreću. I ono što smatram prilično nečuvenim: tražila sam od poljskog predsjedništva Vijeća da nešto učini i nisam dobila nikakav odgovor.”
Zastupnik CSU-a Markus Ferber također traži odgovor država EU. Trebale bi stati na kraj mini-jet lagu koji si Europa nameće dvaput godišnje i time dokazati građanima da se u Bruxellesu čuje njihova zabrinutost.
Izvor: tagesschau.de
https://www.tagesschau.de/ausland/europa/zeitumstellung-uhrzeit-eu-100.html