Pregovori su zamislivi – ali samo pod uvjetima
N&P:D.A.

Američke carine prvog su dana izazvale nemir u svjetskoj ekonomiji: cijene su se srušile i na Wall Streetu. U međuvremenu, američki ministar trgovine Lutnick istaknuo je izglede za pregovore – ali samo s državama koje su popustile američkim zahtjevima.
Nakon najave ogromnog paketa carina, američki ministar trgovine Howard Lutnick pretpostavlja da će pogođene zemlje preispitati svoje trgovinske politike. “Očekujem da će većina zemalja početi bolje promatrati svoju trgovinsku politiku prema Sjedinjenim Američkim Državama i prestati nas maltretirati”, rekao je Lutnick na američkoj televiziji. “Ovo je reorganizacija poštene trgovine.”
Isključio je mogućnost da Trump potpuno odustane od carina. Američki predsjednik neće povući najave od prethodnog dana, rekao je Lutnick za CNN. Trump će pregovarati samo ako druge zemlje smanje svoje carine i druge trgovinske prepreke. “I tek tada će Donald Trump sklopiti dogovor sa svakom zemljom ako stvarno promijeni svoje ponašanje.”
Lutnick je ostavio otvorenim pitanje hoće li SAD zauzvrat smanjiti svoje carine. “Razgovaramo sa svim većim zemljama u svijetu. Vodimo te razgovore više od mjesec dana.” Carinski paket je bio predvidljiv. Ključno je pitanje hoće li se druge zemlje u budućnosti “postupati pošteno” prema SAD-u. “Odgovor je da će se to dogoditi s vremenom – američki proizvodi će se bolje prodavati na svjetskim tržištima.”
Trumpova glasnogovornica: Ne radi se o pregovorima
Međutim, Trumpova glasnogovornica Karoline Leavitt ostavila je otvorenim do koje je mjere američka vlada sada spremna pregovarati o carinama. “Predsjednik je jučer jasno dao do znanja da se ne radi o pregovorima”, rekla je. Ali Trump je “uvijek spreman odgovoriti na pozive”. Međutim, trgovinski partneri bi imali 70 godina da učine pravu stvar. “Odlučili su ne. Opljačkali su američke radnike, preselili su naše poslove u inozemstvo. Predsjednik je tome jučer stao na kraj.”
Sam Trump usporedio je svoje globalne carine s riskantnom, ali nužnom medicinskom operacijom za domaću ekonomiju: “Pacijent je živ i oporavlja se”, napisao je velikim slovima na svojoj online platformi Truth Social. Njegova je prognoza da će pacijent u budućnosti biti “jači, veći, bolji i otporniji”.
Dow Jones pada
Na američkom tržištu dionica još uvijek nema znakova oporavka. Nakon početka trgovanja cijene dionica na Wall Streetu značajno su pale. Dow Jones indeks standardnih dionica pao je za tri posto, na 41.173 boda. Širi S&P 500 pao je 3,7 posto na 5461 bod. Indeks na tehnološkoj burzi Nasdaq srušio se za 4,8 posto na 16.760 bodova i krenuo je prema najcrnjem danu od početka pandemije korone u ožujku 2020. godine.
WTO očekuje globalni pad robne razmjene
Svjetska trgovinska organizacija (WTO) strahuje od pada globalne robne razmjene od jedan posto zbog planiranih i već uvedenih američkih carina. To odgovara korekciji prema dolje najnovije prognoze za 4 postotna boda, rekao je šef WTO-a Ngozi Okonjo-Iweala. Izrazila je duboku zabrinutost. Situacija bi mogla eskalirati u carinski rat s mogućom odmazdom, što bi onda dodatno utjecalo na trgovinu.
Meksiko traži carinske olakšice za proizvođače automobila
Druge zemlje raspravljaju o tome kako žele odgovoriti na carine. Meksiko, primjerice, traži načine kako umanjiti posljedice za njemačke proizvođače automobila u toj latinoameričkoj zemlji. Volkswagen, BMW i Mercedes-Benz spremni su prilagoditi svoju proizvodnju u skladu s pravilima o podrijetlu Sjevernoameričkog sporazuma o slobodnoj trgovini (USMCA), prema predsjednici Claudii Sheinbaum. Meksiko želi nastaviti pregovore s Washingtonom o povlaštenom tretmanu za uvoz automobila prema sporazumu.
Sporazumom je uvoz bio izuzet od carina ako je udio dodane vrijednosti u Sjevernoj Americi bio najmanje 75 posto. Međutim, Trump je ipak nametnuo carine od 25 posto na uvoz automobila, a posebna se uredba u početku odnosi na autodijelove prema USMCA.
Kanada uvodi protucarine na uvoz automobila iz SAD-a
Kanada je već odgovorila uvođenjem protucarina na uvoz određenih vozila iz Sjedinjenih Država. Ottawa će nametnuti uvozne pristojbe od 25 posto na sve automobile koji nisu proizvedeni u sklopu sjevernoameričkog trgovinskog pakta USMCA, najavio je kanadski premijer Mark Carney. Mjere su imale za cilj nanijeti maksimalnu štetu američkom gospodarstvu, a istovremeno poštedjeti kanadsko gospodarstvo što je više moguće.
Kritike su stigle i iz Francuske: predsjednik Emmanuel Macron govorio je o “brutalnoj i neutemeljenoj odluci”. Od robe vrijedne 500 milijardi eura koju Europljani izvoze u SAD, više od 70 posto pogođeno je carinama. “Kao što vidite, ovo je ogroman utjecaj koji će utjecati na sve sektore europskog gospodarstva i izvoza.”
Meloni: “To nije katastrofa”
Talijanska premijerka Giorgia Meloni je međutim upozorila: “Ne smijemo poticati uzbunu, to nije katastrofa.” Najavljene trgovinske carine su pogreška, ali njihov učinak ne treba precijeniti i odgovor se mora pažljivo razmotriti, rekla je u intervjuu za talijansku državnu televiziju RAI. “Nisam uvjeren da je najbolji način da se odgovori na tarife drugim tarifama.”
Izvor: tagesschau.de
https://www.tagesschau.de/wirtschaft/weltwirtschaft/usa-zoelle-handelsstreit-100.html