Njemački proizvođači automobila suočavaju se s milijardskim štetama
N&P:D.A.

Američki predsjednik Trump najavio je carine od 25 posto na uvoz automobila u SAD. Njemačkim proizvođačima automobila prijete gubici u milijardama – pregovori i preseljenje proizvodnje vjerojatno će pomoći samo u ograničenoj mjeri.
Donald Trump je to ponovno učinio. On koristi svoj omiljeni alat, carine, kako bi navodno ojačao SAD i ponovno ga učinio velikim. Američki predsjednik sada je najavio kaznene carine od 25 posto na uvoz automobila u SAD.
To će vjerojatno teško pogoditi njemačke proizvođače automobila, upozoravaju stručnjaci. Njemačka je daleko najveći izvoznik automobila iz Europske unije u SAD. Prijeti ekonomska šteta koja se mjeri milijardama.
Pad profita i marži Stručnjaci američke analitičke tvrtke Bernstein procjenjuju kombinirani neto trošak carina za tri glavne njemačke automobilske kompanije na oko jedanaest milijardi eura. Profitne marže vjerojatno će značajno pasti ako mjere ostanu na snazi dulje razdoblje, kažu analitičari.
Analitičari Bernsteina očekuju pad BMW-ove marže za dva postotna boda kao rezultat sada najavljenih mjera, dok bi Mercedesova marža pala za 2,2 postotna boda.
Tko je posebno pogođen?
Porsche je posebno teško pogođen. Volkswagenova podružnica nema proizvodne kapacitete u SAD-u i ovisi o uvozu. Međutim, prema Bernsteinovim analitičarima, Volkswagenove podružnice Audi i Mercedes nisu u skladu s USMCA-om. Uvoznici automobila prema Sporazumu Sjedinjenih Država, Meksika i Kanade (USMCA) imat će priliku certificirati svoje američke komponente tako da se oporezuju samo komponente koje nisu iz SAD-a, navodi Bijela kuća.
Analitičari UBS-a smatraju da je ugroženo gotovo 15 posto operativne dobiti VW grupe. Bonitetna agencija Moody’s pretpostavlja da bi carina od deset posto na uvoz automobila iz Europe mogla koštati VW Grupu oko deset posto operativne dobiti, jer bi bili pogođeni posebno modeli s visokom maržom.
Tisuće radnih mjesta mogle bi biti izgubljeni
Gotovo polovica svih automobila prodanih u SAD-u prošle godine bili su uvezeni, prema tvrtki za istraživanje tržišta GlobalData. Prema podacima Saveznog ureda za statistiku, SAD je 2024. bila najvažnija zemlja kupac njemačkog izvoza automobila s udjelom od 13,1 posto ili volumenom od 34 milijarde dolara.
Prema podacima platforme best-selling-cars.com, VW, Audi i Porsche su prošle godine u SAD-u prodali ukupno 655.000 automobila, BMW 398.000, a Mercedes 325.000. Udio američke proizvodnje kod VW/Audija/Porschea bio je 20 posto, kod BMW-a 48 posto i kod Mercedesa 35 posto.
Prema procjenama konzultantske tvrtke Kearney iz Düsseldorfa, carine na uvoz automobila koje je najavio Trump toliko bi pogodile europsku automobilsku industriju da bi moglo biti izgubljeno do 30.000 radnih mjesta.
Produkcija u SAD-u ublažavaju štetu
Proizvodni kapaciteti njemačkih proizvođača automobila u SAD-u još uvijek su ograničeni: Volkswagen, primjerice, ima sjedište u Chattanoogi, Tennessee, BMW svoju najveću tvornicu na svijetu ima u Spartanburgu, Južna Karolina, a Mercedes, između ostalih, ima tvornicu u Tuscaloosi, Alabama.
Proizvodni kapaciteti njemačkih proizvođača automobila u SAD-u još uvijek su ograničeni: Volkswagen, primjerice, ima sjedište u Chattanoogi, Tennessee, BMW svoju najveću tvornicu na svijetu ima u Spartanburgu, Južna Karolina, a Mercedes, između ostalih, ima tvornicu u Tuscaloosi, Alabama. Njemački proizvođači automobila stoga razmatraju različite scenarije za proširenje pogona, promjenu proizvodnje i njezino preseljenje. Ali to nije tako lako i može potrajati. I to u vrijeme kada kinesko tržište slabi i transformacija u elektromobilnosti mora biti upravljana.
Njemački proizvođači automobila stoga razmatraju različite scenarije za proširenje pogona, promjenu proizvodnje i njezino preseljenje. Ali to nije tako lako i može potrajati. I to u vrijeme kada kinesko tržište slabi i transformacija u elektromobilnosti mora biti upravljana.
Pregovori o carinama mogli bi pomoći
Nakon što je američki predsjednik Trump najavio carine, Njemačka udruga automobilske industrije (VDA) pozvala je na hitne pregovore između SAD-a i EU-a o bilateralnom sporazumu. “Posljedice će koštati rasta i prosperiteta na svim stranama”, upozorila je voditeljica udruge Hildegard Müller.
Sve ovo ovisi o tome kako će se carinsko pitanje razvijati – posebno u svjetlu Trumpovih često neredovitih postupaka. Njemački i europski političari žele pregovarati. Šefovi i lobisti proizvođača automobila vjerojatno će poduzeti sve moguće mjere kako bi štete, pad profita i povrata sveli na što nižu moguću razinu.
Izvor: tagesschau.de
https://www.tagesschau.de/wirtschaft/unternehmen/autobauer-zoelle-trump-100.html