Zabrinutost zbog globalne recesije raste
N&P:D.A.

Nakon nedavne eskalacije trgovinskih sporova, izgledi za globalno gospodarstvo postaju sve mutniji. A kriza bi se mogla proširiti i dalje.
Nedavne turbulencije na financijskim tržištima samo su jedan od znakova da carinski šok iz SAD-a sve više nagriza globalna gospodarska očekivanja. Nedavno su ekonomisti velikih banaka zaredom smanjili svoje prognoze rasta.
Od vikenda je velika američka banka JPMorgan procijenila da je vjerojatnost globalne recesije ove godine 60 posto – nakon prethodnih 40 posto. Za Sjedinjene Države ovogodišnje povećanje carina od 22 posto predstavlja najveće povećanje poreza od 1968. godine, rekao je glavni ekonomist Bruce Kasman i njegov tim. “Utjecaj ovog povećanja poreza vjerojatno će biti pojačan mjerama odmazde, pogoršanjem poslovne klime u SAD-u i prekidima u opskrbnom lancu”, rekli su ekonomisti.
Složili su se s analizom Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) koja, uz pretpostavku protumjera Kine i Europe, predviđa opterećenje američkog bruto domaćeg proizvoda od oko dva postotna boda i globalnog bruto domaćeg proizvoda od jednog postotnog boda. Nedavni odgovor Kine već je učinio ovaj ishod vjerojatnijim.
Barem se tmurne prognoze podudaraju s nedavno snažnom globalnom ekonomijom. Globalni rast procjenjuje se na oko tri posto prošle godine. MMF je u siječnju za ovu godinu predviđao 3,3 posto.
Treća godina recesije u Njemačkoj?
I prognoze za Njemačku su u posljednje vrijeme postale znatno opreznije. “Kratkoročno, novoj saveznoj vladi bit će teško ublažiti trenutni trgovinski šok”, pišu ekonomisti Deutsche Bank u nedavnoj analizi.
Prethodna prognoza rasta od 0,3 posto za 2025. mogla bi se pokazati previše optimističnom ako se američke carine pokažu trajnim, smatraju autori Marc Schattenberg i Robin Winkler. “Sve u svemu, ekonomski rizici za 2025. naginju prema trećoj godini recesije.” Najveće europsko gospodarstvo već je palo za 0,3 posto 2023. i za dodatnih 0,2 posto 2024.
Prerasta li kriza u kreditnu krizu?
Čini se da je oslabilo povjerenje u sposobnost američkog predsjednika Donalda Trumpa da ponovno osvoji duhove koje je prizvao. Umjesto toga, dugotrajni i teški trgovinski pregovori vjerojatno će dugoročno oslabiti povjerenje izvoznih tvrtki diljem svijeta.
Stručnjaci nas podsjećaju da bi tako ozbiljan poremećaj svjetske trgovine mogao imati šire implikacije. Ovdje je fokus prvenstveno na američkom tržištu obveznica, gdje su premije rizika za obveznice tvrtki s niskim kreditnim rejtingom (tzv. junk bonds) nedavno značajno porasle. Ova premija nad prinosom na državne obveznice nedavno je dosegla 4,6 posto, što je najveća razina u šest mjeseci.
To znači da su sudionici na tržištu sve više zabrinuti zbog manjka likvidnosti i problema s plaćanjem. Stručnjaci za obveznice već očekuju višu stopu neispunjenja obveza za visokorizične obveznice. Problem bi mogli pogoršati problemi s likvidnošću velikih sudionika na burzi – posebno hedge fondova koji preuzimaju visoke rizike s puno posuđenog kapitala.
Spašavanje od strane FED-a donijelo bi nove opasnosti
U tom kontekstu, tržišta sada sve više gledaju na monetarnu politiku – a posebno na američku središnju banku. Kao i ekonomske prognoze, očekivanja kamatnih stopa trenutno se drastično mijenjaju. Donedavno je većina promatrača Feda očekivala samo dva smanjenja kamatnih stopa ove godine. Stručnjaci JPMorgana sada očekuju povećanje kamata na svakom sastanku do siječnja – počevši od lipnja, iako je predsjednik Feda Jerome Powell u petak pokazao malo volje za to. Time bi se raspon ključne kamatne stope sa sadašnjih 4,25 do 4,5 posto smanjio na 2,75 do 3,0 posto.
Takve mjere kamatnih stopa bile bi od koristi globalnom gospodarstvu – ali bi u isto vrijeme povećale rizik od stagflacije, tj. stagnacije gospodarske proizvodnje uz nastavak visoke inflacije.
Sve to ukazuje na dugoročniji poremećaj globalnog gospodarskog razvoja. Čak i ako američki predsjednik i njegovi savjetnici uspiju obuzdati trgovinska previranja, izgledi za rast ove godine neće se vratiti na razinu viđenu prije “Dana oslobođenja”.
Izvor: tagesschau.de
https://www.tagesschau.de/wirtschaft/weltwirtschaft/rezession-weltwirtschaft-sorgen-100.html