Ništa ne funkcionira bez stranog medicinskog osoblja

Ništa ne funkcionira bez stranog medicinskog osoblja
N&P:D.A.

Bez stranih zaposlenika, sustav skrbi bi se vjerojatno urušio, pokazalo je nedavno istraživanje.
Porast kvalificiranog osoblja od stranih radnika značajno je u porastu.

Mnoge zemlje u Europi imaju sve veću potrebu za medicinskim sestrama zbog sve starijeg stanovništva – Njemačka nije iznimka. Industrija medicinskih sestara u Njemačkoj već godinama pati od nedostatka osoblja. Studija Instituta za istraživanje tržišta rada i zanimanja (IAB) sada pokazuje da bi sustav skrbi u Njemačkoj vjerojatno kolabirao bez stranih zaposlenika. S jedne strane, svaka šesta medicinska sestra već dolazi iz inozemstva. S druge strane, od 2022. rast zaposlenosti u sestrinstvu pokreću samo strani zaposlenici. Međutim, broj njemačkog medicinskog osoblja opada. Među njima sada ima značajno više starijih nego mlađih zaposlenika, rekao je istraživač IAB-a Holger Seibert. “Mnogi od njih će u sljedećih nekoliko godina dostići dob za mirovinu.”

Velika potražnja za medicinskim sestrama

Potreba je ogromna: ukupna zaposlenost u profesijama medicinskih sestara porasla je za 26 posto od 2013. do 2023. godine. U tom su razdoblju strani zaposlenici ostvarili vrlo nerazmjeran porast zaposlenosti: u gerijatrijskoj skrbi za 273 posto na gotovo 87.000 ljudi. Povećanje od 109.000 stranaca zabilježeno je i u sektoru njegovateljstva – što znači da se njihova zaposlenost povećala za 256 posto. U sestrinstvu se u deset godina udio stranih medicinskih sestara u ukupnom medicinskom osoblju povećao s 4,9 na 14,5 posto. U gerijatrijskim zanimanjima udio je u 2023. godini iznosio 18,9 posto, dvanaest postotnih bodova više nego u 2013. godini. “Strano medicinsko osoblje značajno ublažava demografski vezan pad broja njemačkih zaposlenika”, rekao je Seibert, istraživač IAB-a. U isto vrijeme, oni pomažu osigurati da nedostatak radne snage u sestrinstvu ne postane još veći i da se njegovanje straijih održe.

Većina iz zemalja koje nisu članice EU

Godine 2023. u Njemačkoj je radilo više stranog medicinskog osoblja iz zemalja koje nisu članice EU nego iz EU. Unutar EU često dolaze iz Poljske, Hrvatske i Rumunjske. Turci i Srbi čine veliku skupinu među medicinskim sestrama iz trećih zemalja. Od zemalja sa sporazumima o novačenju, posebno veliki broj snaga dolazi iz Bosne i Hercegovine, Filipina, Indije, Tunisa i Vijetnama.

Natječaj za medicinsko osoblje

Zbog demografskih promjena, mnoge ustanove za njegu već su u konkurenciji za strane zaposlenike. Mnoge europske zemlje suočavaju se s izazovima starenja stanovništva. Njemačka će se i dalje oslanjati na veliki priljev medicinskog osoblja iz inozemstva, pogotovo jer se očekuje da će mnogi njemački zaposlenici idućih godina otići u mirovinu, vjeruje IAB. “Osim lakših useljeničkih pravila za radnike, također će se raditi o bržem profesionalnom priznavanju i većem uvažavanju kvalifikacija i vještina koje medicinsko osoblje donosi sa sobom iz inozemstva”, naglasila je istraživačica IAB-a Doris Wiethölter. “Općenito, potrebna nam je poboljšana kultura dobrodošlice kako bismo dugoročno mogli zadržati nove zaposlenike u Njemačkoj.”

Izvor: tagesschau.de

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Diese Website verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahre mehr darüber, wie deine Kommentardaten verarbeitet werden.