Gradovi i općine dopuštaju naglo povećanje poreza na nekretnine

Gradovi i općine dopuštaju naglo povećanje poreza na nekretnine
N&P:D.A.

Vlasnici zemljišta i zgrada moraju plaćati sve više poreza na imovinu dotičnoj općini. Prema studiji, prosječna stopa procjene 2023. povećat će se više nego desetljećima.

Gradovi i općine u Njemačkoj posežu sve dublje u džep svojih građana kada su u pitanju porezi na nekretnine. Lani je 53 posto općina imalo poreznu stopu 400 ili više. Za usporedbu: 2005. u ovu visokoporeznu skupinu spadalo je samo pet posto. Pokazuje to analiza konzultantske i revizorske kuće EY. S druge strane, u 2005. godini 22 posto općina imalo je poreznu stopu nižu od 300, a lani je bila tri posto.

Samo 49 općina snižava stopu procjene

Za općine je porez na imovinu jedan od najvažnijih izvora prihoda iz kojeg se financiraju, primjerice, ceste, bazeni i kazališta. To je godišnji porez na vlasništvo nad zemljištem i zgradama. Stanodavci ih također mogu proslijediti stanarima. Koliko se mora platiti ovisi o nekretnini, zgradi na njoj i općinskoj procjeni.

To je propisano općinskim poreznim zakonom. To je faktor koji se koristi za određivanje poreza na obrt poduzeća. Što je viša stopa procjene, to je veći porez. Općine same određuju stope procjene. Za većinu vlasnika stanova ili kuća to je nekoliko stotina eura godišnje, dok se za vlasnike stambenih zgrada često radi o četveroznamenkastim iznosima.

Prema analizi, ukupno 2671 općina – dakle dobra četvrtina svih gradova i općina – prošle je godine povećala stopu procjene. U 2022. udio općina koje su povećale stopu unutar godine dana bio je 13 posto, u usporedbi s osam posto godinu dana ranije. Nasuprot tome, 2023. praktički nije bilo smanjenja: prema analizi, samo je 49 od gotovo 10.800 općina u Njemačkoj smanjilo stopu procjene. To odgovara 0,4 posto

Rhineland-Pfalz s velikim utjecajem

Prosječna stopa u cijeloj zemlji bila je 409 posto prošle godine – 18 postotnih bodova više nego 2022. To je bilo daleko najveće povećanje od početka istraga 2005. Tada je prosjek iznosio 317. Dosadašnji rekord iznosio je jedanaest postotnih bodova i zabilježen je 2011. godine.

Nagli porast prvenstveno je posljedica razvoja u pokrajini Rheinland-Pfalz: tamo su četiri od pet općina povećale stopu procjene poreza na imovinu 2023. godine. Prema EY-u, to je bilo zbog reforme općinskog sustava financijskog izravnanja. Kako bi izbjegli gubitak prihoda, mnogi su gradovi i općine podigli porezne stope, neki i značajno, rečeno je.

Savezna država s najvišim prosječnim stopama procjene bila je Sjeverna Rajna-Vestfalija (577), a slijede Hesen (507) i Rajna-Falačka (464). Najniže stope u prosjeku prošle godine imale su općine u Schleswig-Holsteinu (348), Bavarskoj (355) i Baden-Württembergu (370). Prema dosadašnjim podacima Saveznog zavoda za statistiku, takozvani “porez na imovinu B” – odnosno porez na izgrađeno ili neizgrađeno zemljište koje nije poljoprivredno ili šumsko – u 2023. godini u blagajnu je unio oko 15,1 milijardu eura.

Reforma poreza na imovinu kreće iduće godine

Od 2025. nadalje porez na nekretnine koji se plaća na nekretnine mora se u nekim saveznim državama obračunavati na novoj osnovici. Pozadina je odluka Saveznog ustavnog suda. Suci su 2018. prethodnu osnovu za procjenu proglasili neustavnom jer su slične nekretnine tretirane na različite načine.

Donedavno su porezne uprave izračunavale vrijednost nekretnine na temelju zastarjelih podataka – u Zapadnoj Njemačkoj s podacima iz 1964., u Istočnoj Njemačkoj iz 1935. U sklopu reforme porezne uprave sada moraju preračunati porez na nekretnine za ukupno od oko 36 milijuna nekretnina

“Iskušenje je vrlo veliko”

Prema riječima stručnjaka EY-a Heinricha Fleischera, brojni gradovi i općine financijski su leđima pred zidom: “Stalno loša financijska situacija mnogih općina često zahtijeva povećanje stopa procjena.” Poput građana, morali bi se boriti s povećanjem troškova koje bi morali prenijeti. Nacionalni trend prema sve višim stopama poreza na imovinu dodatno se ubrzao.

Prema Fleischeru, prije stupanja na snagu reforme poreza na imovinu može se uočiti “pravi val povećanja poreza”. Prema njegovu mišljenju, to će se nastaviti iu ovoj godini – i kako bi se održalo obećanje da se građani neće dodatno opteretiti novim zakonom o porezu na nekretnine. Sumnja da će to biti uspješno: “Iskušenje da se prelaskom na novi model poreza na nekretnine ostvari dodatni prihod je jako veliko.” S obzirom na slabu gospodarsku situaciju, prema Fleischeru, opseg za lokalne vlasti vjerojatno će postati manji nego veći.

Izvor: tagesschau.de

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Diese Website verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahre mehr darüber, wie deine Kommentardaten verarbeitet werden.