Zašto se opet krade značajno više automobila

Zašto se opet krade značajno više automobila
N&P:D.A.

Brojke BKA pokazuju: krađe vozila i pronevjere naglo su porasle. Gotovo svakodnevno se kradu i skupa građevinski strojevi i mašine. Kriminalci unaprjeđuju svoju tehnologiju.

Unatoč GPS-u i poboljšanoj sigurnosnoj tehnologiji, broj ukradenih automobila, kamiona, mobilnih kućica te poljoprivrednih i građevinskih strojeva značajno je porastao prošle godine. Prema Federalnom uredu kriminalističke policije (BKA), broj trajno ukradenih automobila u 2023. porastao je za devet posto – na ukupno 15.924 vozila. Broj krađa sada se vratio na razinu prije pandemije.

Posebno su pogođeni veliki gradovi poput Berlina i Hamburga, kao i regije blizu granice u istočnoj Njemačkoj. Kod kamiona je u 2023. broj slučajeva porastao iznadprosječno u odnosu na prethodnu godinu: za više od 48 posto.

Profesionalni počinitelji brzo djeluju

Lopovske skupine dobro su organizirane i međunarodno umrežene. Tako uspijevaju postići da iz Njemačke preko noći nestanu luksuzni automobili, ali i višetonski bageri ili poljoprivredni strojevi vrijedni nekoliko stotina tisuća eura.

Oni koriste najnoviju elektroniku, kao što su takozvani produživači radijske veze, kako bi nadvladali sigurnosne sustave vozila. Ova tehnologija može presresti radio signal ključa automobila opremljenog tehnologijom “Keyless Go” ako je ključ u blizini, na primjer u susjednoj kući. S pripadajućim prijemnim uređajem automobil se može lako otvoriti i pokrenuti.

Krekiranje automobila s “Gameboy Toolom”

A sada to nije ni potrebno: s takozvanim “Gameboy alatom” zbog sličnosti s istoimenom računalnom igračkom krađa je još brža. Ovaj alat radi poput elektroničkog glavnog ključa i jednostavno ga treba kratko vrijeme prisloniti na vrata automobila kako bi “naučio”. Zatim se vrata otvore i možete otići.

Ove sigurnosne praznine poznate su proizvođačima vozila; Ništa se do sada nije promijenilo. Ilegalna tehnologija elektroničkog otvaranja može se lako naručiti na raznim ruskim web stranicama za peteroznamenkasti iznos u dolarima.

Na meti bandi su i građevinski strojevi

Građevinski strojevi poput bagera, dizalica ili utovarivača na kotačima još su jedna meta lopova. Njihove visoke vrijednosti i globalna potražnja za rezervnim dijelovima čine ih posebno privlačnim za kriminalce. Proizvođači ovdje posebno olakšavaju počiniteljima jer su ugradili samo nekoliko varijanti brave. Najčešći ključevi za građevinske strojeve mogu se, primjerice, naručiti kod kineskog internetskog trgovca Temu.

“Ukradeni strojevi često se prevoze u zemlje istočne Europe ili se rastavljaju na pojedinačne dijelove i prodaju diljem svijeta”, kaže BKA. Vlast ne objavljuje točne brojke o krađama građevinske opreme, ali industrijska izvješća pokazuju zamjetan porast takvih slučajeva.

Tehničko osiguranje i preventiva

Kako bi se spriječile krađe, stručnjaci preporučuju preventivne mjere kao što su GPS sustavi za praćenje, mehanički imobilizatori i alarmni sustavi. Oni lopovima otežavaju posao.

Ali: “Unatoč modernoj sigurnosnoj tehnologiji, 100% zaštita nije moguća, zbog čega je osiguranje i dalje bitna zaštita”, kaže Opća udruga njemačke industrije osiguranja (GDV). Šteta ne samo da ima značajan utjecaj na pogođene, već i na osiguravatelje, pokazuju trenutni podaci iz GDV-a.

Osiguravajuća društva plaćaju milijune – a sa time i premije rastu

U 2023. godini krađe automobila prouzročile su gospodarsku štetu veću od 312 milijuna eura. Trend da lopovi radije kradu terence skuplje cijene primjetan je i u prosječnoj visini štete. “Svakom krađom u prosjeku se napravi šteta od preko 21.400 eura, što je povećanje od oko šest posto u odnosu na prethodnu godinu”, poručuju iz GDV-a.

Sve veća šteta uzrokovana krađama izravno utječe na premije osiguranja vozila. U posebno pogođenim regijama vlasnici vozila moraju očekivati ​​znatno više premije osiguranja. Rukovatelji građevinskih strojeva također moraju računati s rastućim troškovima osiguranja strojeva.

Potrebna međunarodna suradnja

Borba protiv ovog kriminala zahtijeva blisku međunarodnu suradnju. Njemačke vlasti sve više surađuju s Europolom i Interpolom na otkrivanju mreža organiziranog kriminala. Redovite provjere na vanjskim granicama Schengena i operacije pretraživanja dovode do početnih uspjeha, ali problem ostaje. “Profesionalizacija skupina počinitelja čini istrage složenima”, objašnjava BKA.

Tko je BKA?

Savezni ured kriminalističke policije (BKA), kao središnji ured njemačke kriminalističke policije, više je savezno tijelo Savezne Republike Njemačke podređeno Saveznom ministarstvu unutarnjih poslova i domovine sa sjedištem u Wiesbadenu (sjedište), Berlinu i Meckenheim kod Bonna. Zajedno sa Saveznom policijom i policijom pri njemačkom Bundestagu, jedna je od tri savezne policije.

BKA ima zadatak koordinirati nacionalnu borbu protiv kriminala u bliskoj suradnji s državnim uredima za kriminalističku istragu. Unutar ovog okvira, BKA održava centralne identifikacijske i forenzičke ustanove i zbirke.

Izvor: tagesschau.de i wikipedia.org

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Diese Website verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahre mehr darüber, wie deine Kommentardaten verarbeitet werden.