Dobit BASF-a pala je za 76 posto

Dobit BASF-a pala je za 76 posto
N&P:D.A.

Najveća svjetska kemijska kompanija BASF bori se s padom potražnje. Dobit je u drugom kvartalu pala za 76 posto u odnosu na prethodnu godinu. Grupa stoga proširuje svoj program štednje.

Kemijska tvrtka BASF izvijestila je o velikom padu dobiti od 76 posto na 499 milijuna eura u drugom kvartalu. U istom kvartalu prošle godine iznosio je dobre dvije milijarde eura. “Zabilježili smo nisku potražnju iz naših najvažnijih sektora kupaca, s izuzetkom automobilske industrije,” objasnio je izvršni direktor BASF-a Martin Brudermüller.

Prema nedavno predstavljenim brojkama, koje su sada potvrđene, prodaja je u drugom kvartalu pala za četvrtinu na godišnjoj razini na 17,3 milijarde eura. Razlog su znatno niže cijene i ukupne količine. Negativni učinci tečaja također su usporili stvari.

Kao i cijela industrija, BASF osjeća posljedice slabe potražnje, posebno u Kini. Čini se da nema oporavka u drugoj polovici godine. Grupa je stoga nedavno značajno smanjila svoje ciljeve za cijelu godinu.

Za tekuću godinu BASF očekuje pad prodaje na 73 do 76 milijardi eura, nakon 87,3 milijarde eura u prethodnoj godini. Grupacija je ranije očekivala prodaju od 84 do 87 milijardi eura. BASF očekuje da će njegov operativni rezultat biti samo 4,0 do 4,4 milijarde eura, umjesto pada na 4,8 do 5,4 milijarde eura.

Program štednje se proširuje

Kao odgovor, kemijski div proširuje svoj već najavljeni program štednje. BASF želi uštedjeti više od 300 milijuna eura godišnje do kraja 2023. “Zajedno s inicijativama koje su već u tijeku u našim globalnim uslužnim jedinicama, smanjit ćemo fiksne troškove do kraja 2026., tako da će od tada pa nadalje biti oko milijardu eura manji svake godine,” rekao je financijski direktor Dirk Elvermann.

“Sve se više usredotočujemo na upravljanje gotovinom kako bismo optimizirali naš slobodni novčani tok. Nastavit ćemo smanjivati ​​svoje zalihe kako godina bude odmicala.” Od kraja 2026. fiksni troškovi trebali bi biti oko milijardu manji godišnje.

Daljnja ulaganja u Kinu

Unatoč slaboj potražnji u Kini, BASF se i dalje oslanja na Narodnu Republiku: regija trenutno čini 13 posto prodaje grupe, rekao je izvršni direktor Brudermüller iz “Rheinpfalza”. To otprilike odgovara udjelu prihoda od poslovanja u Njemačkoj. BASF cilja na prodaju od oko 20 posto u Kini do 2030. godine.

“Posao je vrlo profitabilan. Rast tamošnjeg tržišta i trenutni učinak sugeriraju da će BASF imati više koristi od tamošnjeg poslovanja”, objasnio je upravitelj. – Zato smo odlučili investirati. Kina je najveće kemijsko tržište na svijetu. Tržište u regiji čini 50 posto ukupnog kemijskog tržišta. “Nastavit će rasti, znatno više nego u svim drugim regijama.”

Za BASF su prilike na ovom tržištu veće od rizika. BASF gradi ogromnu novu Verbundovu lokaciju u južnoj kineskoj pokrajini Guangdong – bit će to treća po veličini tvrtka i druga takve vrste u Kini. Kompanija za to do 2030. ulaže oko deset milijardi eura.

Dionica je reagirala umjerenim gubicima na početku trgovanja. U godinu dana dobio je na vrijednosti dvanaest posto.

Izvor: tagesschau.de

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Diese Website verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahre mehr darüber, wie deine Kommentardaten verarbeitet werden.