Prijevara s krivotvorenim novcem: Kako se zaštititi
N&P:D.A.
Prema Uredu savezne kriminalističke policije, 2023. zaplijenjeno je više krivotvorenog novca nego ikad od uvođenja eura. Federalni ured kriminalističke policije upozorava na prijevaru u kojoj se posebno često koristi krivotvoreni novac. Pokazujemo koje karakteristike se mogu koristiti za prepoznavanje pravog novca.
2023. rekordna godina po broju krivotvorina
Prema Uredu federalne kriminalističke policije (BKA), 160.900 krivotvorenih novčanica zaplijenjeno je 2023. godine. To odgovara porastu od 46 posto u odnosu na prethodnu godinu i ujedno najvišoj razini od uvođenja eura. Oko 35 posto krivotvorenih novčanica nađe put do platnog prometa. Ostalo je otkriveno unaprijed.
Vrijednost krivotvorenih novčanica bila je 19,6 milijuna eura, 69 posto više nego 2022. godine (11,6 milijuna eura). “To je zbog porasta broja krivotvorenih novčanica i činjenice da je otkriveno više krivotvorenih novčanica s većim apoenima”, kaže BKA. Najčešće su se krivotvorile novčanice od pedeset i dvjesto eura.
Prema BKA, najviše zločina s krivotvorenim novcem dogodilo se u Baden-Württembergu, Bavarskoj, Sjevernoj Rajni-Vestfaliji i Donjoj Saskoj.
Krivotvoreni novčići igraju manju ulogu
Krivotvorene kovanice također su problem: u prvoj polovici 2024., na primjer, prema Bundesbank, registrirano je 79.700 krivotvorenih kovanica. Međutim, ovaj veliki broj posljedica je odgođene faze provjere koju je pokrenula pandemija korone.
No, za kriminalce su novčanice ipak važnije. U odgovoru na zahtjev MDR-a, Ured savezne kriminalističke policije objašnjava: “U Njemačkoj krivotvoreni novčići igraju podređenu ulogu u usporedbi s krivotvorenim novčanicama.”
Policija savjetuje: Budite oprezni s određenim prodajama putem interneta
Federalni ured kriminalističke policije posebno upozorava na tzv. rip deals, u kojima se često koristi krivotvoreni novac. Izraz se sastoji od engleskih riječi za rip off i deal i koristi se za djela prijevare.
Tipična procedura: Počinitelji odgovaraju na ponude za prodaju visokokvalitetne robe na internetskim platformama. Oni kontaktiraju žrtvu i ponekad čak nude veće iznose kupnje od onih koji su zapravo traženi. Na dogovorenom sastanku žrtvi se prvo pokaže pravi novac. To se pakira u torbe ili kofere i mijenja za krivotvoreni novac tijekom razmijene.
Kao odgovor na MDR zahtjev, BKA preporučuje da se, posebno za veće iznose, gotovina prvo položi na bankomat prije nego što se prodana roba preda. Jer ovako igrate na sigurno. “Bankomati na kojima možete položiti i podići novac imaju sigurnu tehnologiju testiranja – certificiranu od Bundesbanke – koja sprječava izdavanje neprikladnog za optjecaj ili krivotvorenog novca”, piše BKA na svojoj web stranici.
Opipajte, gledaj, nagnite: Kako prepoznati krivotvoreni novac
Novčanice su opremljene mnogim sigurnosnim značajkama. Oni se mogu koristiti za provjeru autentičnosti novčanica eura. Ovdje pomaže pravilo “osjeti – vidi – nagni”, kako objašnjava njemačka Bundesbank.
Opipaj:
Dodirom prstima možete napraviti početnu procjenu radi li se o pravom novcu. Papir koji se koristi u euronovčanicama stabilniji je od uobičajenog papira za pisač. Na novčanicama postoje i taktilni reljefi, na primjer pruge na kratkim rubovima novčanica.
Vidi:
Novčanice imaju neka vidljiva obilježja. Ako držite novčanicu prema svjetlu, možete vidjeti vodeni žig. Od 20 eura postoji i prozirni prozor na desnom rubu novčanice. U tome se vidi slika mitološke figure Europe.
Naginjanji:
Neki vizualni efekti mogu se vidjeti naginjanjem novčanice. To uključuje traku na desnom dijelu novčanice koja svjetluca u duginim bojama kada je pomaknete, kao i takozvani smaragdni broj u donjem lijevom kutu. Mijenja boju i svijetla traka se pomiče gore-dolje. Novčanice od 100 eura i 200 eura dodatno su zaštićene, među ostalim, malim simbolima eura u smaragdnom broju.
“Movie Money” ili “Prop Copy”
Neke krivotvorene novčanice također se mogu prepoznati po riječima “Movie Money” ili “Prop Copy” na njima. “Ove novčanice izvorno su proizvedene kao filmski rekviziti, ali mogu izgledati zbunjujuće slične pravim novčanicama i stoga se koriste za prijevaru u platnom prometu”, objašnjava BKA. Bundesbank nudi besplatnu obuku o tome kako prepoznati krivotvoreni novac u svojim podružnicama i na internetu.
Obratite pažnju na izgled kovanog reljeva i znakova kada su u pitanju kovanice
Kako bismo mogli razlikovati prave od lažnih kovanica, važno je kovanje. U originalima, slika se izdvaja iz pozadine, a reljef je oštro definiran. “S druge strane, krivotvorine kovanica često izgledaju mutno i često imaju neravnine“, piše Bundesbank na svojoj web stranici.
Još jedan pokazatelj je boja – usporedba s drugim kovanicama može se isplatiti. Osim toga, kovanice od 1 eura i 2 eura slabo su magnetne, obavještava Bundesbank. “Iako se zalijepe za magnet, mogu se ponovno lako ukloniti”, nastavlja se. Krivotvorine, s druge strane, ili uopće nisu magnetske ili imaju jaka svojstva lijepljenja.
Izvor: mdr.de
https://www.mdr.de/ratgeber/finanzen/falschgeld-erkennen-schuetzen-138.html