Zabrana mobitela u školama ima pozitivne učinke
N&P:D.A.
Zabrana mobilnih telefona u školama može poboljšati društvenu klimu i povećati uspješnost učenja. Ovo je zaključak nove studije. Posebno bi stariji učenici također trebali naučiti pravilno koristiti pametne telefone.
Utječe li zabrana mobilnih telefona u školama na uspjeh i socijalnu dobrobit učenika? Istraživači s Odjela za školsko obrazovanje na Sveučilištu u Augsburgu istraživali su ovo pitanje. Njihova pregledna studija (PDF) objavljena je u časopisu Education Sciences.
Istraživači dolaze do jasnog zaključka
U svojoj su studiji znanstvenici iz Augsburga usporedili pet velikih studija iz Norveške, Španjolske, Češke, Engleske i Švedske. Svi se slažu da zabrana pametnih telefona ima mjerljive pozitivne učinke na društvenu dobrobit učenika.
Budući da je društvena klima presudna za uspješno učenje i poučavanje, može se pretpostaviti da će se i ti pozitivni učinci dugoročno povećati. Osim toga, zabrana ima učinak na uspješnost učenja učenika.
Dvojica znanstvenika iz Augsburga navode da to potvrđuje i iskustva mnogih učitelja. Pametni telefon postavljen na jasno vidljivo mjesto na stolu ograničava koncentraciju, a time i proces učenja.
Osim toga, mobiteli općenito pogoršavaju društvenu klimu u školama. Na primjer, putem cyberbullyinga. Stoga bi zabrana također trebala pomoći da škole postanu sigurno mjesto – posebno za mlađe učenike.
Zabranom bez obrazovne podrške ne postiže se mnogo
Istraživači naglašavaju da čista zabrana mobitela bez obrazovne podrške nema previše učinka. Važno je da djeca i mladi nauče kako se odgovorno služiti tehnologijom. Stoga preporučuju da se zabrana uvijek kombinira s obrazovnim mjerama koje promiču medijsku pismenost učenika.
Budući da pametni telefoni također nude veliki potencijal u smislu komunikacije i prikupljanja informacija, nastavnici bi ih trebali koristiti i kao element nastave. Ovo je važno za razvoj medijske pismenosti kod mladih.
Kako učenici budu stariji, trebali bi biti odgovorni za korištenje svojih mobilnih telefona. Prema istraživačima, stroga zabrana ima smisla samo u nižim razredima.
Više zemalja uvodi zabrane mobilnih telefona
U nekoliko zemalja, poput Francuske i Italije, mobiteli su već dugo zabranjeni u školama. Od 2024. također u Velikoj Britaniji i Nizozemskoj. U Njemačkoj su pozivi na zabranu mobilnih telefona u školama ponovno sve glasniji, posebno nakon pada uspjeha učenika u PISA studiji 2022.
Savezne države su odgovorne za školske stvari. Oni mogu postavljati načela i zabrane prema vlastitom nahođenju. Osim toga, pojedine škole mogu postaviti pojedinačna pravila u kućnom redu. Međutim, uvijek moraju slijediti načelo proporcionalnosti i ne smiju kršiti temeljna prava učenika, njihov slobodan osobni razvoj i imovinska prava.
Izvor: tagesschau.de
https://www.tagesschau.de/wissen/technologie/handy-verbot-schulen-100.html