Otkriveni deseci tisuća potencijalno novih RNA virusa

Otkriveni deseci tisuća potencijalno novih RNA virusa
N&P:D.A.

Stručnjaci su sigurni: Još ne poznajemo većinu postojećih virusa. Sada su otkrili dokaze o tisućama vrsta koje nikad prije nisu opisane.

Viruse poznajemo prvenstveno kao uzročnike opasnih bolesti poput ebole, korone ili HIV-a. Ali oni također igraju važnu ulogu u evoluciji pa čak i ljudski genom sadrži fragmente virusnih gena.

Kada se virusi množe, stalno se događaju male mutacije. Neke vrste virusa mijenjaju se vrlo brzo. Zato svake godine ima novih virusa gripe. To također znači da se svake godine otkrivaju novi virusi.

Istraživači koriste enzim za traženje virusa

Većina virosfere, odnosno ukupnost svih virusa, još uvijek je nepoznata. Pokazuju to i rezultati međunarodnog istraživačkog tima: uz pomoć umjetne inteligencije otkrili su gotovo 70.500 potencijalno novih RNA virusa.

Izraz “RNA virusi” ukazuje na to da ti virusi nemaju dvolančanu DNK kao svoj genetski materijal kao ljudi ili druge životinje. Ti virusi umjesto toga pohranjuju svoje genetske informacije na RNK, obično na jednom lancu. Dobro poznati RNA virusi uključuju koronaviruse i HIV. Da bi se reproducirali, moraju duplicirati svoju RNK. Za to im je potreban specifičan enzim: RNA-ovisna RNA polimeraza.

AI alat pronalazi dokaze o RNK virusima

Ako pronađete sekvence u uzorku RNA koje potječu od enzima tipičnog za RNA viruse, onda je to dobar pokazatelj da uzorak potječe od RNA virusa. Istraživački tim predvođen Xin Houom iz Državnog laboratorija za biokontrolu u Shenzhenu, Kina, iskoristio je to: razvili su AI alat koji se može koristiti za pronalaženje virusnih RNA sekvenci.

Alat se zove “LucaProt” i radi slično kao ChatGPT – samo umjesto jezika, AI analizira RNA sekvence. Ukupno su ispitani uzorci podataka s oko 1600 lokacija iz različitih vrsta ekosustava diljem svijeta, koji su dostupni u javnim bazama podataka. Bilo u toplim izvorima, antarktičkom ledu, šumskom tlu ili morskom sedimentu – “LucaProt” je posvuda pronašao dokaze o RNK virusima.

Virusi imaju veliku raznolikost

Međutim, još uvijek nije jasno predstavlja li svaka pronađena sekvenca stvarno virus, kaže Hans-Georg Kräusslich. Vodi Institut za virologiju u Sveučilišnoj bolnici Heidelberg.

Mnoge indikacije novih RNA virusa predstavljene u studiji mogle bi se, s jedne strane, promatrati kao velika baza podataka i koristiti za daljnja istraživanja, rekao je virolog. Nadalje, rezultati su pokazali kolika je zapravo velika raznolikost na području virusa.

Izvor: tagesschau.de

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Diese Website verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahre mehr darüber, wie deine Kommentardaten verarbeitet werden.