Što se zna o napadaču iz Münchena?

Što se zna o napadaču iz Münchena?
N: A.M.

Glavni grad Bavarske, München, u šoku je i traži odgovore na pitanje zašto je muškarac automobilom uletio u prosvjednu povorku u centru grada. U napadu, koji se dogodio u četvrtak, ozlijeđeno je najmanje 36 osoba, od kojih su neke zadobile teške ozljede.

Osumnjičeni 24-godišnjak je uhićen. U petak je policija na konferenciji za novinare izvijestila o trenutnom stanju istrage. Prema riječima glavne državne odvjetnice iz Središnjeg ureda za borbu protiv ekstremizma i terorizma (ZET), napadač je priznao da je namjerno uletio u prosvjedni skup.

Kako je živio u Münchenu

Farhad N. je, prema informacijama Glavnog državnog odvjetništva, radio u sektoru osiguranja i živio u unajmljenom stanu. Na dan napada policija je pretražila njegov stan na trećem katu stambene zgrade u četvrti Solln. Automobil kojim je pregazio ljude bio je u njegovom vlasništvu. Susjedi su izjavili da nisu poznavali N.

Ispravak nekih tvrdnji o počinitelju

U prvim satima nakon napada kružile su različite spekulacije i netočne tvrdnje o osumnjičenom. Tako je, primjerice, izjava bavarskog ministra unutarnjih poslova Joachima Hermanna da napadač “nije deportiran” isprva bila pogrešno shvaćena. Kasnije je premijer Markus Söder u emisiji ZDF-a pojasnio: “Počinitelj do sada nije bio posebno primjetan. Nema nikakvih relevantnih naznaka. On nije bio obvezan napustiti zemlju.”

Osim toga, isprva se tvrdilo da je Farhad N. bio povezan s drogama i krađom u trgovinama. No te su informacije istoga dana opovrgnute. “Radio je kao detektiv za krađe u dvije zaštitarske tvrtke”, ispravio je Hermann.

N. nije bio osuđivan. Prema podacima vlasti, u Bavarskoj se protiv njega vodio postupak zbog prijevare s naknadama za nezaposlene, jer se nije pravodobno odjavio nakon što je pronašao posao. Taj je postupak zaključen uz novčanu kaznu.

Tko je uhićeni?

Farhad N. rođen je 2001. u glavnom gradu Afganistana, Kabulu. Godine 2016. stigao je u Europu – prvo u Italiju, a zatim u Njemačku, gdje je podnio zahtjev za azil. Njegov je zahtjev odbijen, no zbog obrazovanja mu je bilo dopušteno ostati u Münchenu.

Godine 2020. sud je potvrdio odbijanje njegovog azila i naložio mu da napusti Njemačku. Tada je podnio žalbu, tvrdeći da ga u domovini progoni kriminalna skupina i da mu je potrebna zaštita u Njemačkoj. Međutim, Upravni sud u Münchenu zaključio je u pisanom obrazloženju iz listopada 2020. da je Farhad N. izmislio tu priču kako bi stekao pravo na ostanak. Ovu je presudu prvo objavio “Spiegel”, a zatim ju je prenijela i njemačka novinska agencija dpa.

Unatoč tome, gradske vlasti Münchena izdale su mu u travnju 2021. dozvolu privremenog boravka (Duldung), a u listopadu 2021. i dozvolu boravka, čime je u Njemačkoj boravio legalno.

Na društvenim mrežama Farhad N. bio je vrlo aktivan. Predstavljao se kao bodybuilder koji sudjeluje na natjecanjima. Posljednjih mjeseci sve češće je dijelio islamsko-religijske sadržaje.

Tilmann: “Islamistička motivacija napada”

“Dosadašnji ekstremistički elementi nisu odmah uočljivi”, izjavio je Söder u četvrtak za ZDF.

Na konferenciji za novinare u petak, glavna državna odvjetnica Gabriele Tilmann bila je oprezna u izjavama, naglašavajući da istraga još traje. No dodala je: “Na temelju onoga što dosad znamo, usuđujem se govoriti o islamističkoj motivaciji napada.”

Kao moguće pokazatelje ove procjene navela je izjave policajaca koji su rekli da je osumnjičeni nakon napada uzvikivao “Allahu Akbar” (na hrvatskom: “Allah je velik”). Međutim, zasad nema dokaza da je 24-godišnji Afganistanac bio povezan s nekom ekstremističkom mrežom.

Policija je najavila da će učiniti sve kako bi dalje istražila počinitelja i njegovu okolinu. Trenutno se analiziraju podaci s njegovog mobilnog telefona, razgovori i aktivnosti na društvenim mrežama.

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Diese Seite verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahre, wie deine Kommentardaten verarbeitet werden..