Inflacija opet raste

Inflacija opet raste
N&P:D.A.

Inflacija je u Njemačkoj iznenađujuće naglo porasla u listopadu.
Roba i usluge poskupjele su u prosjeku za 2,0 posto.
Tome je najviše pridonijela skuplja hrana.

Trend pada stope inflacije u Njemačkoj je zasad prekinut. Jer ponovno raste – i to iznenađujuće značajno. Potrošačke cijene u listopadu su bile 2,0 posto više od razine u istom mjesecu prošle godine – nakon 1,6 posto u rujnu, objavio je danas Savezni zavod za statistiku na temelju preliminarnih podataka. Ekonomisti su očekivali samo stopu inflacije od 1,8 posto.

Skuplja paušalna putovanja i osiguranja

Potrošači su morali dublje posegnuti u džep, posebice za usluge poput paket putovanja i osiguranja. One su poskupjele za 4,0 posto u odnosu na listopad 2023. Hrana skuplja 2,3 posto. Energetika je, pak, pala za 5,5 posto. Očekivalo se da će stopa inflacije bez hrane i energije – koja se često naziva temeljna inflacija – porasti na 2,9 posto.

Inflacija je opet zamjetno i na širokoj osnovi porasla, rekao je glavni ekonomist Berenberg banke Holger Schmieding. “Za ECB, tvrdoglava inflacija u sektoru usluga, gdje troškovi plaća igraju glavnu ulogu, signal je upozorenja”, dodao je. “Ne bi trebala pretjerano smanjiti svoje ključne kamatne stope.” S obzirom na opadajuću inflaciju u monetarnoj uniji, Europska središnja banka (ECB) već je tri puta ove godine snizila ključnu kamatnu stopu – posljednji put sredinom listopada.

Referentna kamatna stopa na depozite sada iznosi 3,25 posto, nakon što je u jednom trenutku iznosila 4,0 posto. Zbog toga, a prije svega zbog jeftinije energije, stopa inflacije u rujnu je pala na 1,6 posto, najnižu razinu u otprilike tri i pol godine. Čak i uz prognozu blagog povećanja, inflacija u listopadu još uvijek je ispod cilja ECB-a, koji cilja na vrijednost od dva posto za cijelo europodručje.

Loš znak za gospodarstvo

Ali pad inflacije u Njemačkoj tijekom godine nije baš potaknuo građane na kupnju. Prema najnovijem GfK indeksu potrošačke klime, raspoloženje potrošača se oporavilo u listopadu, ali na niskoj razini. Mnogi ljudi radije štede svoj novac – unatoč povećanim plaćama. Stopa štednje ponovno je porasla u prvoj polovici godine na 11,1 posto, jedan postotni bod više nego godinu ranije.

To nisu dobri izgledi za slabo gospodarstvo, jer se privatna potrošnja smatra važnom potporom posrnulom njemačkom gospodarstvu, koje je u trećem tromjesečju iznenađujuće poraslo. Stručnjaci za dugotrajnu stagnaciju potrošnje krive i dugogodišnji pad kupovne moći potrošača. Ruski napad na Ukrajinu izazvao je val inflacije – nakon čega su cijene energenata naglo porasle.

Bundesbank je već očekivala ponovno povećanje inflacije u Njemačkoj. Bundesbank je nedavno napisala da je za očekivati ​​veću stopu inflacije za hranu zbog nedavnog povećanja cijena sirovina. Osim toga, inflacija u uslugama vjerojatno će neko vrijeme ostati visoka zbog povećanja plaća. Slično to vidi i institut Ifo: prema jednoj anketi tvrtke, primjerice u industriji i maloprodaji, sve više planiraju ponovno dizanje cijena.

“Nije početak drugog vala inflacije”

Savezna vlada pretpostavlja da će inflacija i dalje značajno padati na godišnjem prosjeku. U svom jesenskom izvješću očekuje da će stopa inflacije ove godine pasti na 2,2 posto – nakon 5,9 posto u 2023. Prema ekonomistima, inflacija bi onda trebala biti 2,0 posto sljedeće godine. Stručnjaci također daju sve jasno: “Ovo nije početak drugog vala inflacije”, naglasio je glavni ekonomist DekaBank-a, Ulrich Kater. Trenutačne brojke odražavaju polagano oživljavanje potrošnje.

Stručnjaci povećanje inflacije pripisuju i baznom učinku cijena energije. Cijene sirove nafte dosegle su najvišu razinu u rujnu prošle godine, a zatim su ponovno pale, što će sada vjerojatno potaknuti inflaciju. Pad stope inflacije za sada je zaustavljen, rekao je Friedrich Heinemann, ekonomist Centra za europska ekonomska istraživanja (ZEW). Glavni razlog je što visoke cijene energije polako ispadaju iz prošlogodišnje usporedbe. “Sada se očekuje bočno kretanje do kraja godine.”

I prije poslijepodnevne objave podaci iz saveznih država već su ukazivali na rast stope inflacije. Potrošačke cijene u Baden-Württembergu, Bavarskoj, Hessenu, Sjevernoj Rajni-Vestfaliji i Saskoj porasle su snažnije nego u rujnu – između 1,8 i 2,8 posto u odnosu na isti mjesec prošle godine.

Izvor: tagesschau.de

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Diese Website verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahre mehr darüber, wie deine Kommentardaten verarbeitet werden.