Ucjenjivači kradu milijarde sa golišavim slikama

Ucjenjivači kradu milijarde sa golišavim slikama
N&P:D.A.

Prevareni korisnici interneta se mami da objave svoje gole slike na internetu kako bi ih se ucijenilo – to je globalna industrija prijevara s milijardama prihoda.
NDR je razgovarao s pogođenima i istražiteljima.

Još uvijek mladi fenomen sextortiona čine sex (sex) i iznuda (Extortion), odnosno ucjena na njemačkom. U većini slučajeva muškarci upoznaju navodno mlade žene online. Mali razgovor brzo se pretvara u digitalno brbljanje. Ili se šalju slike ili od pisanja prelazi se na video chat.

Ako se žrtva nagovori i pojavi gola pred kamerom, počinitelj će to snimiti. Zatim dolazi potražnja za novcem. Vlasti diljem svijeta upozoravaju na prijevaru.

Za Sebastiana* (ime promijenjeno) počinje bezopasno kao flert na platformi za upoznavanje, zatim se razmjenjuju imena i brojevi, pišu jedno drugome i na kraju završava video pozivom na WhatsAppu: Tamo se navodna obožavateljica skida pred kamerom i traži od njega da učini isto. Nakon što se skinuo i konačno samozadovoljavao, poslali su mu screenshotove akcije uz molbu da, ako odmah ne plati 2000 dolara, te njegove gole slike pošalju svim njegovim prijateljima na Instagramu.

Slučajevi poput Sebastianova redovito završe na stolu Marija Krausea, glavnog detektiva radne skupine za kibernetički kriminal u Središnjem odjelu za kriminalističke istrage u Braunschweigu.

Istražitelj procjenjuje da ima do 20 slučajeva tjedno. Policijska kriminalistička statistika navodi nekoliko tisuća slučajeva za 2023. pod “iznudom na seksualnoj osnovi”, iako su uključena i druga kaznena djela.

Međutim, brojke nisu previše značajne, jer je broj neprijavljenih slučajeva vjerojatno znatno veći, procjenjuje Krause. Većina pogođenih nije se obratila policiji zbog srama.

Tvornice prijevara u jugoistočnoj Aziji

Britanska policija NCA i FBI u SAD-u također su nedavno upozorili na počinitelje koji prvenstveno kontaktiraju mladiće diljem svijeta kako bi ih potom ucjenjivali. Oni se prvenstveno nalaze u Africi i također u jugoistočnoj Aziji. Tamo se tijekom pandemije Covid-19 razvila prava industrija prijevara.

Novinari NDR-a razgovarali su s ljudima koji su namamljeni pod lažnim izgovorima kao radnici u takozvanim tvornicama prijevara u Myanmaru ili Kambodži, morali su tamo raditi i kasnije su uspjeli pobjeći. Često se iza bodljikave žice i pod prisilom koriste različite vrste prijevara: žrtve se nagovaraju na sumnjiva ulaganja, obećava im se navodno bogatstvo kriptovalutama ili se ucjenjuju golišavim slikama.

Globalizirani kriminal

U prosincu 2022. 28-godišnji Kinez Neo Lu (ime promijenjeno) uspio je pobjeći iz jedne od tih tvornica prijevara u Myanmaru, u takozvanoj zoni Dongmei na granici s Tajlandom. Ondje je pod prisilom radio sedam mjeseci, prvo kao prevarant, a potom kao knjigovođa.

U tvornici su posebno žene iz Kine bile ucjenjivane i oduzimane im novac. Čuo je iz tvornica u tom području da se tamo također koriste seksualno iznuđivanje ili takozvane ljubavne prijevare, u kojima se žene namamljuju u navodne ljubavne veze i potom varaju. Uz pomoć malih prevoditeljskih programa, internetske prijevare sada se provode i na međunarodnoj razini, izvještava on.

Prokrijumčarena računovodstvena evidencija koju je dobio NDR pokazuje da je tvornica prijevara uzela 4,4 milijuna dolara od 214 žrtava u pet mjeseci koliko je Neon Lu radio kao računovođa.

Interpol govori o globalnoj krizi

Interpol je nedavno na konferenciji za novinare u Singapuru govorio o “globalnoj krizi”. Nadležna tijela procjenjuju da su karteli prijevara sada zaradili do tri bilijuna američkih dolara u prodaji uz pomoć trgovine ljudima i online prijevara. Za usporedbu: bruto domaći proizvod Mijanmara iznosi oko 62 milijarde američkih dolara.

Odgovorni ured UN-a, Ured Ujedinjenih naroda za zločine i droge, kaže: Prihodi ostvareni online prijevarama i trgovinom ljudima sada su zamijenili trgovinu drogom u jugoistočnoj Aziji. FBI također sve više poduzima mjere protiv seksualnog iznuđivanja i drugih online prijevara, ne samo zato što je najmanje 20 tinejdžera u SAD-u od 2021. počinilo samoubojstvo jer su bili ucjenjivani golišavim fotografijama.

Istražitelji se suočavaju s velikim izazovima

Prije svega, sama količina zločina problem je za istražitelje u Njemačkoj, kaže glavni detektiv Mario Krause. Osim toga, brzo dolazite do granica vlastite istrage ako su počinitelji u inozemstvu. Tada bi lokalne vlasti morale pokazati spremnost na suradnju. To je često dugotrajno, a ponekad i uzalud, izvještava cyber istražitelj.

Uz to, raste zabrinutost oko upotrebe umjetne inteligencije među prevarantima – s jedne strane, prijevare na internetu mogle bi se još više globalizirati, primjerice kroz jednostavno korištenje softvera za prevođenje. S druge strane, ljudi bi se mogli ucjenjivati ​​i umjetno generiranim golišavim fotografijama.

Istražitelj savjetuje one koji su pogođeni seksualnim iznuđivanjem: ne plaćajte ništa, odmah blokirajte vlastiti račun, blokirajte račun prevaranta i obratite se policiji. Ni Sebastian nije platio i naučio je gorku lekciju: nemojte više bezbrižno vjerovati internetskom poznaniku.

Izvor: tagesschau.de

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Diese Website verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahre mehr darüber, wie deine Kommentardaten verarbeitet werden.